Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu kimin ayıbı?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

GARDİYAN baskısıyla mahkum futbol oynamaktan kurtulmuş Göztepe ile ‘‘Gladio'' tuzaklarında kaybettiği puanlara rağmen çizgisini korumaya çalışan Altay'ın sergilediği mücadele birkaç çirkin ayrıntının dışında İzmir'e kazandırdığı renk açısından mükemmeldi.

Göztepe yediği ataklardan sonra ‘‘tehlike geçince'' çok çabuk hücum pozisyonu alan bir kimliğe ve 10 saniye içinde rakip kaleye ulaşmak için ürettiği enerjiye bir haftada nasıl kavuştu? Kapalı kapılar ardından aldığı yetkiyle, kapalı savunmadan başka birşey düşünmeyen Jarabinsky'nin Göztepe'ye ne kadar kötülük yaptığı dün bir kez daha anlaşıldı. Ama hücuma alışmamış bir takımın rakibi baskı altına alsa bile pozisyonları değerlendirmesi zordu.

Göztepeli taraftarların Altay Başkanı Nafiz Zorlu'ya küfürlü saldırısını, Göztepe Dernek Başkanı Levent Ürkmez ayağa kalkarak susturdu. Gözler o anda Göztepeli yöneticileri aradı. Vali Kemal Nehrozoğlu ve Emniyet Müdürü Hasan Yücesan şeref tribünündeydi, ama Göztepeli yöneticiler camlı bölmenin ardından maçı izledi. Göztepe'nin, dünkü küfürler için Nafiz Zorlu'ya özür borcu var.

Altay daha oturmuş bir görüntüyle zaman zaman zor anlar yaşasa bile atlatmasını bildi. Hasan yine Hasan'lığını yaptı ve İzmir'in ‘‘Bay gol''ü maça imzasını attı. Altay Teknik Direktörü Celal Bölgen'in derbi maçın psikolojisini hesap ederek sahaya sürdüğü 11'de orta sahada derinlik bulan Haliloviç, dış şutlarda etkili Mapeza, daha sonra santrfora geçen Telat ve top kapmada usta Yakup görev yaptı.

Altay savunmada biraz sıkıntılı görünse de derbi stresinin yarattığı atmosferde son dakikaya kadar tek gollü üstünlüğü korumak için uyguladığı taktikten olumlu sonuç aldı.

İzmir, 1.Lig'de temsil edildiği iki kulübün taraftarı, yönetici ve futbolcusuyla omuz omuza bir dayanışma sergilemek zorunda. Tribünlere yansıyan düşmanlığın tek sorumlusu yöneticiler. Yöneticiler uygar ve barışçı davranmadıktan sonra bu tabloların sona ermesi mümkün değil. Bu küfürlü kampanya konusunda bugün kimlerin neler yapacağını merak ediyorum?