« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Bu kez olimpiyatlara gitmek istiyoruz"

Voleybolda 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Avrupa Elemeleri kura çekimi Ankara'da yapıldı.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA / A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye, A Grubu'nda Almanya, Bulgaristan ve Hırvatistan ile eşleşti.

Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) tarafından Limak Ambassadore Otel'de yapılan kura çekimine, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Asbaşkanı Jan Hronek, CEV Organizasyon Komitesi Üyesi Willy Bruninx, TVF Başkanı Erol Ünal Karabıyık ile federasyon yetkilileri katıldı.1-6 Mayıs tarihleri arasında Ankara'da TVF Başkent Voleybol Salonu'nda yapılacak elemelerin kura çekimi sonrasında Türkiye, A Grubu'nda Almanya,Bulgaristan ve Hırvatistan ile eşleşti. B Grubu'nda ise Sırbistan, Polonya, Rusya ve Hollanda yer aldı.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık Kurayı değerlendirdi. Karabıyık: ''Kura Grup itibari ile iyi bir kura olduğunu söylemek mümkün. Ancak 8 takımın katılacağı bir turnuva ve buradan sadece bir takım olimpiyatlara gidecek. Bu şekilde düşündüğümüzde kuranın pek önemli olmadığını düşünüyorum. Olimpiyatlara gidecekseniz eryada geç çok güçlü rakiplerinizle karşılaşacaksınız. Başlangıçı bu şekilde yapmak iyi olarak düşünülebilir. Ama ben bu tür turnuvalarda kurayı pek önemsemiyorum. Sunuç olarak önünüzdeki hedefleri bir bir aşmak zorundasınız. Bu kez olimpiyatlara gidelim istiyoruz. İnşallah turnuva sürecinde performansımız en üst düzeyde olur,''dedi.

(A) Milli Bayan Takımı Antrenörü Marco Aureilo Motta ise Rusya'nın, diğer grupta yer almasının kendileri için çok iyi olduğunu belirterek, “Yine de tüm takımlar için zor bir turnuva olacak. Diğer takımların ne kadar şansı varsa bizim de o kadar şansımız var. Biz de çok güçlü bir takımız. Bu takımlarla daha önce de karşılaştık” ifadelerini kullandı.

Motta, (A) Milli Takım'ın form düzeyi sorulduğunda ise “Son olarak Avrupa Şampiyonası'nda güzel bir sonuç aldık. Şu anda iyi durumda” dedi.

1-6 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da yapılması planlanan elemeler, (A) Milli Takım oyuncularının ricası üzerine TVF Başkanı Karabıyık tarafından Ankara'ya alınmıştı.

(A) Milliler, Yıldız Kız Milli Takımı'nın hem Avrupa hem de dünya şampiyonu oldukları TVF Başkent Salonu'nu “uğurlu” buldukları için böyle bir istekte bulunarak, elemeleri Ankara'da oynamak istediklerini belirtmişlerdi.

Türkiye'nin (A) Grubunda Almanya, Bulgaristan ve Hırvatistan ile eşleştiği elemelerde, (B) Grubu'nda Sırbistan, Polonya, Rusya ve Hollanda yer alıyor.

Türk Milli Takımı grubundaki Hırvatistan ile son olarak Avrupa Şampiyonası'nda karşılaşmıştı. Şampiyonada (A) Grubunda Hırvatistan'a 3-0 yenilen Türkiye, bir üst turda Rusya'yı 3-0 yenerek yarı finale yükselmişti. Yarı finalde Sırbistan ile eşleşen (A) Milliler, bu maçı 3-2 kaybederek 3'üncülük maçı oynamaya hak kazanmış ve İtalya'lı 3-2 yenerek Avrupa 3'üncüsü olmuştu.

Başkent Voleybol Salonunda Oynanacak olan Eleme karşılaşmalarının maç programı ve saatleri şöyle:

01 Mayıs 2012:

13:30 Hırvatistan-Almanya
16:00 Polonya-Hollanda
18:30 Türkiye-Bulgaristan

02 Mayıs 2012

13:30 Hollanda-Sırbistan
16:00 Rusya-Polonya
 18:30 Türkiye-Hırvatistan

03 Mayıs 2012

13:30 Sırbistan-Rusya
16:00 Bulgaristan- Hırvatistan
18:30 Almanya-Türkiye

04 Mayıs 2012

13:30 Sırbistan-Polonya
16:00 Almanya-Bulgaristan
18:30 Hollanda-Rusya


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler