Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu kez öğrenciler hocaya not verecek

  Hürriyet Haber
  07 Temmuz 2001 - 19:10Son Güncelleme : 07 Temmuz 2001 - 19:10

  Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri öğretim üyelerinin performansını değerlendirmeye başlıyor. Değerlendirme sonucunda başarılı olan öğretim üyeleri ödüllendirilecek, başarısız olanlar pasifize edilecek.

  Bir devlet üniversitesindeki öğrenciler ilk kez hocalarının performansını değerlendirecek. Öğrencilerin değerlendirmesiyle öğretim üyeleri ya ödüllendirilecek, ya da pasifize edilecek. Başarısız bulunan öğretim üyelerininin üniversiteden uzaklaştırılması bile mümkün olacak.


  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), bu yıl birkaç fakültesinde isteğe bağlı olarak uyguladığı performans değerlendirmesini bütün fakültelerinde zorunlu hale getirecek. Bu sistemle, üniversitede bir denetim mekanizması kurulacak. Öğrenci öğretim üyesini, öğretim üyesi de aynı şekilde öğrenciyi ve yönetimi denetleyecek.
  YTÜ Rektörü Prof.Dr. Ayhan Alkış mezunlar ve sivil toplum örgütlerinin de denetimi ile üniversite yönetim geliştirme planında yeni bir sayfa açtıklarını söylüyor: ``Kuracağımız sistem bir özdenetim olacak. Yani kendi kendimizi denetleyeceğiz. Sistemden en iyi şekilde yararlanmayı arzu ediyoruz. Akademik rekabet sağlamaya çalışacağız. Çünkü, derslerimizin yüzde 40´ı zaten seçmeli. Öğrenci hem hocayı, hem de dersi seçiyor. Öğrencinin de yönetime katılımını sağlayıp, bir sinerji yaratmak istiyoruz. Amaç, eğitimde kalite arttırmak.``

  FORM DAĞITILACAK


  Gelecek yıldan itibaren uygulanacak sistem şöyle işleyecek:

  Eğitim Bilimleri Bölümü tarafından hazırlanan bir anket formu, her ders öncesi öğretim üyesi ya da bir yardımcısı tarafından öğrencilere dağıtılacak. Öğrenciler, bu anketteki soruları yanıtlayıp, hocaları ile ilgili görüşlerini yazacak. Derste öğrendiklerini, eğitimini sürdürdükleri alanla ilgisini, dersin içeriğini, öğretim üyesinin ders anlatım şeklini, iletişimini anket formuna yazarak, bir değerlendirme yapacak. Daha sonra bu formlar, bölüm başkanı tarafından toplanarak, Rektörlüğe verilecek.


  BAŞARISIZLAR NE OLACAK

  Üniversite yönetimine bir rapor halinde sunulan bu öğrenci değerlendirmeleri sonucunda bir öğretim üyesi 2-3 yarıyıl kötü performans göstermiş ve öğrenciler tarafından başarısız bulunmuşsa, başka alana kaydırılacak. Üniversite yönetimi, öğretim üyesinin daha başarılı olabileceği başka bir alan bulacak. Öğretim üyesi burada da başarısız olursa, pasifize edilecek ve üniversiteden ayrılması için çalışmalar başlatılacak.


  BAŞARILILARA ÖDÜL

  Öğrencilerinden tam not alan ve başarılı bulunan öğretim üyesi ödülendirilecek. Öğretim üyesinin araştırma için yurtdışına çıkışında destek olunacak, araştırma projeleri verilecek, kitap ihtiyaçları karşılanacak. Başarılı bulunan bölümlere de fiziki alt yapı ve insan kaynağı olarak üniversite yönetimi tarafından destek verilecek.


  Prof. Dr. Alkış, yeni uygulamanın `Stratejik Plan Çalışması' sonucunda gerçekleşeceğini söyledi. Plan çalışması ile kurumsallaşmanın kişilere bağlı olmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti: ``Yönetim anlayışı, üniversitenin başındaki kişinin keyfi uygulamasına bağlı olmamalı. Üniversitenin bir vizyonu, misyonu ve hedefleri olmalı. Yönetim Kurulu olarak eylül, ekim aylarında bir ´Arama Konferansı´ gerçekleştireceğiz ve stratejik plan oluşturacağız.''
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı