Ege Haberleri

EGE

  Bu kez kirleten belediye

  Latif SANSÜR / KUŞADASI (DHA)
  12.07.2012 - 10:04 | Son Güncelleme:

  Kuşadası İlçesi'ne bağlı Güzelçamlı Belediyesi'nin, beldenin fosseptik sularının, su kaynaklarının bulunduğu bölgeye boşalttırması nedeniyle, çevrede yaşayanların ve yazlıkçıların bağırsaklarının bozulduğu ileri sürüldü.

  Fosseptik sularının boşaltıldığı bölgede arı kovanlarının da bulunması üretilecek balların hastalık riski taşıma kuşkusunu da gündeme getirdi. Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel (CHP) fosseptik sularını boşaltacak başka bir yer olmadığını belirterek “Bir çözüm bulacağız” dedi.

  Güzelçamlı'da yaşayanlarla tatillerini geçirmek üzere beldeye gelen yazlıkçıların büyük bölümünde çeşitli bağırsak şikayetlerinin artması üzerine doktorların içme sularına dikkat çektiğini söyleyen Tuncer Toros “Ankara'dan geldikten iki gün sonra çocuklarımda bağırsak sorunu başladı. Komşularımızda da aynı sorun ortaya çıkınca gittiğimiz doktor içme suyuna dikkat çekti. Belediyenin su kuyularının olduğu Jandarma Ali Deresi bölgesine vidanjörlerle fosseptik sularını boşalttığını öğrendik” diye konuştu.

  Arıcılar Derneği eski Başkanı Şaban Çanlı da şikayetleri üzerine Kuşadası İlçe Tarım Müdürlüğü'nden gelen ekiplerin, arıcılık yapılan bölgeye fosseptik sularının boşaltıldığını tespit ettiklerini söyledi. Bölgenin Milli Park koruma alanı içinde olduğunu hatırlatan Şaban Çanlı “Artezyen suyu kaynaklarının yanı sıra bölgede arı kovanları da var. Arı kirli suya konmaz ama vatandaş üretilen balın hastalık riski taşıyabileceğini düşünebilir. O nedenle arıcılar sıkıntı yaşayabilir” dedi.

  Güzelçamlı Belediye Başkanı Özkal Yüksel (CHP) de fosseptik sularını boşaltacak başka bir yer olmadığını belirterek “Kış aylarında kanalizasyon şebekesi olmayan beldenin fosseptik sularını toplu konut bölgesindeki tesiste arıtıyorduk. Tesis arızalandı. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sahillerdeki yazlıkların da fosseptik sularını alıyoruz. Sorun ancak altyapı ve biyolojik arıtma tesisinin kurulmasıyla çözülür. Şimdilik sorunu çözmek için arızalanan arıtma tesisini tamire çalışıyoruz. Bir çözüm bulacağız” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı