« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu kez dostluk için koştular

Uluslararası dostluğu pekiştirmek amacıyla Portekiz'den başlanan “Dünya Uyum Koşusu'nun” Türkiye etabı tamamlandı. Sporcular, koşuya Bulgaristan'dan devam edecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye etabı kapsamında İstanbul'dan iki gün önce yola çıkan 13 sporcu, ellerinde meşaleyle Çorlu, Lüleburgaz, Babaeski ve Havsa'yı geçerek Edirne'ye geldi.

Grup lideri Avusturyalı Dipovajan Remnev, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koşunun Portekiz'den başladığını ve Avusturya'da sona ereceğini söyledi.
Remney, Dünya Uyum Koşusu'nun bugüne kadar 140'dan fazla ülkeden binlerce gönüllü insanın meşalesini taşıdığı sıradışı bir etkinlik olduğunu ifade ederek, “Meşale, farklı milletlerin ve inançların birliğini ve dostluğunu simgelemektedir. Herkes bizimle iletişime geçerek bu etkinliğe katılabilir” dedi.

Gruba gönüllü olarak yardım eden Sevgin Coşkun da, sporculara Trakya'da yardımcı olduğunu belirterek, “Daha önce dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkemize gelen birçok sporcu ve müzisyeni ağırladık. İnternette tanışıp bu uyumu devam ettirerek, ülkemizin tanıtımını yapıyoruz” diye konuştu.

13 koşucu Bulgaristan'a çıkış yapmak üzere Kapıkule Sınır Kapısı'na hareket etti.

Dünya Uyum Koşusu

1987 yılında atlet Sri Chinmoy tarafından başlatılan Harmoni olarak da bilinen Dünya Uyum Koşusu, uluslararası dostluğu ve uyumu teşvik etmek amacıyla 25 yıldır yapılıyor.
Dünyadan 70 ülkeden gönüllü sporcuların katılımıyla gerçekleşen koşuda, yanan meşale elden ele taşınıyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz