« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu kez Button 2'inci oldu

İkinciliği alan pilot ile başlama kararı aldık. Çünkü her yarışı sonrası aynı rutin haberi okuyorsunuz: 'Ferrari ve Schumacher kazandı'... Biz de bu sefer değişiklik olsun diye Jenson Button'un ikinciliği ile başladık. Çünkü Formula 1'de değişmeyen tek şey Ferrari ve Michael Schumacher'in birincilikleri. Schumi yine kazandı...

Aras Dinçer
SON GÜNCELLEME
Sezonun dördüncü F1 Grand Prix'si San Marino, Imola Pisti'nde yapıldı. Ferrari'nin ikinci evi sayılan pistte bir kez daha İtalyan takımın üstünlüğü görüldü. Artık anlaşılıyor ki, bu Ferrari ve bu Schumacher'i geçebilecek otomobil ve pilot yok. Uzun uzun bu zaferin hikayesini okumayacaksınız. Michael Schumacher ve Ferrari'si, ikinci sırada başladıkları yarışı zorlanmadan kazandılar. Takım arkadaşı Rubens Barrichello da altıncı olarak markalar şampiyonasına değerli puanlar taşıdı. Bu hafta 'diğerleri ne yaptılar' onu inceleyeceğiz.

BAR-HONDA İYİ YOLDA

Bu sezonun en önemli sürprizi hiç kuşkusuz BAR-Honda'nın ve pilotları Jenson Button'ın başarısı. Sezonun ilk yarışında altıncı olan, daha sonra Malezya ve Bahreyn'de üçüncü olarak podyumda yer alan Jenson Button, sonunda kariyerini iyi bir yöne çevirmeyi başardı. Hakkındaki soru işaretlerini artık dağıtan Jenson Button'un bu performansındaki en büyük yardımcısı ise takımı Bar-Honda ve otomobili '006' oldu. Başa güreşmeyi uman Mclaren, Williams, Renault gibi ekipleri ilk dört yarış sonunda alteden BAR-Honda, bu performansıyla hem sürpriz yaptı, hem de otoritelerin takdirini topladı. Jenson Button sıralama turlarında pole pozisyonunu elde ederek kendisinin ve aracının hızını ispatladı. Rakibi Michael Schumacher gibi tecrübeli ve hızlı bir isim olunca yarışta alabileceği en iyi derece ikincilikti ve Jenson Button bunu başardı. Sonuçta ilk dört yarış sonunda Raikkonen, Alonso, Ralf Schumacher, Montoya gibi isimlerin arasında ustalıkla sıyrılarak, takımını ve kendisini ispatlamış oldu.

RENAULT BİR SORU İŞARETİ

Renault takımı ve pilotları Fernando Alonso ile Jarno Trulli, istikrarsız bir sezon geçiriyorlar. Hem otomobilin hem de pilotların adeta günü gününe uymuyor. Bu yarışı Fernando Alonso dördüncü, Jarno Trulli ise zorlukla beşinci bitirdiler. Ancak takımın hedefleri düşünüldüğünde bu sonuç başarı olarak yorumlanamıyor. Otomobil ise bırakın Ferrari'ye yaklaşmayı, BAR-Honda'dan bile yavaş görünüyor. Bu yarıştan alınan puanlar, Renault'nun en azından 'diğerleri' kategorisindeki liderliğini sürdürmesini sağladı.

WİLLİAMS KEYİFSİZ

Sezona çok iddialı hazırlanmıştı Williams BMW takımı. Eski gösterişli F1 günlerine dönmek için güvendikleri güçlü otomobilleri ve hızlı pilotları favori gösterilen Williams-BMW takımı, yarışlar ilerledikçe, motor sporlarında önceden tahmin yapmanını ne kadar anlamsız olduğunun bir ispatı haline geldi. İstekli ama istikrasız olan iki hızlı pilottan Juan Pablo Montoya, Fernando Alonso ile giriştiği üçüncülük mücadelesinden az farkla galip çıkarak podyumdaki son basamağı kaptı. Ancak yine de Kolombiya'lı pilot otomobilden istediği, daha doğrusu birinciliği sağlayacak performansı alamıyor. Ralf Schumacher ise ilk beş içinde götürdüğü yarışı ancak 7'inci bitirebildi. Kısacası Williams-BMW zirveden hala çok uzak.

MCLAREN ÇÖKÜŞTE

Bu sezonun en büyük hayal kırıklığı McLaren-Mercedes'te yaşanıyor. Takım, büyük bütçesi, Mercedes desteği ve yetenekli pilot Kimi Raikkonen'e rağmen her yarışta daha da kötüye gidiyor. Alınan sonuçlar Mclaren-Mercedes'i gün geçtikçe orta seviyeli sıradan F1 takımları kategorisine iterken, bu yarış da diğerlerinden pek farklı olmadı. Kimi Raikkonen ve David Coulthard, Michael Schumacher'den tur yemekten yine kurtulamadılar. Finli Raikkonen sekizinci olarak, kalan son puanın sahibi oldu. Bu bile şampiyonluk hayalleri suya düşen pilotu sevindirdi çünkü bu sezonki ilk puanıydı. David Coulthard ise 12'inci sırada bitirdi. McLaren-Mercedes taraftarları ise kabusun ne zaman biteceğini düşünüyorlar.


San Marino Grand Prix'si Klasmanı

1- Michael Schumacher Ferrari

2- Jenson Button BAR-Honda

3- Juan Pablo Montoya Williams-BMW

4- Fernando Alonso Renault

5- Jarno Trulli Renault

6- Rubens Barrichello Ferrari

7- Ralf Schumacher Williams-BMW

8- Kimi Raikkonen McLaren-Mercedes


Pilotlar Şampiyonası

1- Michael Schumacher 40

2- Rubens Barrichello 24

3- Jenson Button 23

4- Juan Pablo Montoya 18

5- Fernando Alonso 16

Markalar Şampiyonası

1- Ferrari 64

2- Renault 31

3- BAR-Honda 27

4- Williams-BMW 27

5- McLaren-Mercedes 5

F1'de boşa kürek çekenler

'Diğerleri' kategorisinden sonra gelen takımlar... İçlerinde en iyi durumda olanı, ilk 8'in hemen ardında yer alan Sauber-Petronas. Jaguar ve Toyota takımları ise adeta marka imajlarını zedelemek için para harcıyorlar. Büyük bütçeler, gösterişli lansmanlar ve renkli otomobiller ile sezona başlayan Jaguar ve Toyota'nın aldıkları puanlar, futbol maçlarını andırıyor: Jaguar:1 Toyota:0... F1'in kapsama alanı dışında bulunan Jordan-Ford ve Minardi-Cosworth takımlarının, figüran rollerini daha ne kadar sürdürebilecekleri merak konusu.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler