Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu katilin bedeli 500 trilyon

  Hürriyet Haber
  02 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 02 Ekim 1997 - 00:01

  ABD'de cinayetten aranan Yahudi bir genci iade etmeyi reddeden İsrail'in, Washington'dan alacağı 3 milyar dolarlık yardım tehlikeye girdi.

  18 Eylül'de Maryland'ta işlenen cinayetin sanıklarından 17 yaşındaki Samuel Sheinbein'in geçen hafta İsrail'de ortaya çıkması ABD ile İsrail arasında ciddi bir krize yol açtı. Washington, İsrail makamlarına başvurarak 19 yaşındaki bir gencin öldürülmesiyle ilgili olarak aranan Sheinbein'ın ABD'ye iade edilmesini talep etti. İsrail ise daha önce hiç ülkesine gelmediği halde babası İsrail vatandaşı olduğundan otomatik vatandaşlık hakkı kazanan cinayet sanığının iadesini reddetti.

  İsrail Adalet Bakanlığı, cinayet sanığı gencin İsrail vatandaşı olduğunu, bu nedenle vatandaşlarını, yargılanmak üzere başka bir ülkeye iade etmelerinin söz konusu olmadığını bildirdi.

  İsrail rest çekti

  ABD Kongresi'nin önde gelen isimlerinden Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu Başkanı Bob Livington ise, İsrail'i, yapılacak 3 milyar dolarlık (yaklaşık 500 trilyon lira) yardımı komisyonda ‘‘gözden geçirmekle’’ tehdit etti. ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'a bir mektup gönderen Livington, İsrail'in ABD'nin talebini reddetmesini ‘‘büyük bir cüret’’ olarak tanımladı.

  ABD Adalet Bakanlığı da cinayet sanığı Samuel Sheinbein'in ABD'de yargılanabilmesi için ABD'nin ‘‘her türlü ihtimali’’ düşünebileceği belirtildi. Bir arkadaşıyla birlikte 19 yaşındaki Alfred Enrique Tello Jr'ı öldürmekle suçlanan Sheinbein, gözaltında tutulduğu İsrail'de önceki gün hakim önüne çıktı. Sheinbein'ın bir süre Pentagon'da çalışmış avukat babası da İsrail'de cinayet sanığı oğlunun ABD'den kaçmasına yardımcı olduğu gerekçesiyle yargılanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı