Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu kalp seni unutur mu, yok unutmaz, filmini çeker

Gazetelerde TSK’nın senaristliğe soyunduğunu okuyunca, aklıma bu başlık geldi. Malum kalp kalbe karşıdır. Demek ki sadece bizler değil onlar da unutmamış.

* * *

Şaka gibi değil mi? TSK bir üsteğmenin gözünden (Neden çavuş veya yarbay değil?) terör ve irticayı anlatan film yapacak... Yönetmeni ünlü olacak, film müziği akılda kalacak. İki ayrı filme örtülü yoldan 1 milyon TL para harcanacak.

* * *


Akıllara
ziyan bu proje o kadar abes ki... TSK’nın yine bir muhbir tarafından sızdırılan 2007 tarihli “Faaliyet Çizelgesi”nde yer alan diğer ciddi konuları gölgede bırakıyor. Misal mi istersiniz, buyurun: “1. Teröre sağlanan desteğin bedelsiz kalmayacağının bölge halkına hissettirilmesi.


2. Irak Kuzey bölgesinde Türkiye sınırına yakın bölgede yaşayanlara aynı mesajın verilmesi, bu şekilde PKK’ya desteklerinin sürmesi halinde bu rahatsızlıkların artarak devam edeceği duygusunun hâkim kılınması.”


Sınırın iki yakasında yaşayan Kürtlere teröre destek olmamalarını öğretecek mesajların nasıl verileceği hakkında fikriniz var mı?
Açıkçası benim var. Bu kalp kolay unutmuyor.

* * *


Vatandaşı tehdit işe yaramazsa, siyasete nizam-intizam verme projesi de mevcut aynı belgede:
“1. PKK konusunda yapılacak bir basın toplantısında, gerekçelerin detaylı olarak izah edilmesi ve DTP’nin TSK tarafından terörist olarak görüldüğünün açıklanması.


2. Bir basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulması.


3. PKK terörünü irdeleyen bir bilimsel faaliyette (seminer, sempozyum vb.) Genelkurmay Başkanı veya Kara Kuvvetleri Komutanı’nın yapacağı konuşma içinde kamuoyuna söz konusu tavrın ilan edilmesi.”


İlginçtir ki bu maddenin olası sonucu da düşünülmüş:

“Söz konusu partinin doğrudan hedef alınarak açıklama yapılması, “TSK günlük siyasete müdahale ediyor” görüntüsü verebilecek ve DTP ile PKK arasındaki ayrışmayı olumsuz yönde etkileyecektir.”

* * *


Sivil toplum örgütleriyle süngü savaşının yöntemi de malum belgeye eklenmiş:
“Anılan (TESEV gibi) sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını etkisiz hale getirecek tarzda karşı çalışmaların yapılması. Örneğin; anket çalışmasına karşı, karşıt bir anket yaptırılarak yayımlanacak, TSK aleyhtarı

bir seminer/açıklamaya karşı, karşıt bir seminer, açıklama yapılacaktır.”

* * *

Demokrasi intikam hissini aşabilenlerin, unutkanların rejimidir. Ama ne yazık ki bu ülkede unutmak mümkün olmuyor. Unutturmuyorlar.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI