Teknoloji Haberleri

  Bu kadar ucuzunu görmediniz

  hurriyet.com.tr
  27.12.2009 - 15:12 | Son Güncelleme:

  Bu dizüstü bilgisayar gerçekten inanılmaz... Özellikleri ve tasarımı kadar fiyatı da sizi şaşırtacak.

  İki yeni modelini duyuran One Laptop Per Child (OLPC) yani her çocuğa yeni bir dizüstü projesi, yeni bir konsept tablet PC tanıttı.

  Her çocuğa bir dizüstü projesi, mümkün olan en ucuz fiyata, çocuklar için ders kitaplarının yerini alacak ve bütün dünyada çocukları bilişimle buluşturacak donanımın hazırlanmasını amaçlıyor.

  OLPC XO 2.0 medyadan büyük ilgi çekmesine karşın bir kenara bırakıldı. Buna karşılık yeni XO 3.0 çok daha ilginç bir proje.

  Tamamen farklı bir yaklaşım sergilenen bu yeni tasarımın 2012 yılında 100 dolar altı fiyata sunulması amaçlanıyor. Tek parça esnek plastikten, kırılmaz ve deliksiz bir tablet PC tasarımı olan XO 3.0, XO 2.0'daki iki sayfalık tablet tasarımını terk ediyor.

  XO 1.75 ve XO 1.5 modelleri de duyuruldu. 1.5 modeli bir ay içerisinde, 1.75 de 2011 başlarında tamamlanacak. XO 1.5, XO 1 ile aynı tasarıma sahip.

  AMD yerine VIA işlemci kullanan yeni bilgisayar, yapılan açıklamaya göre iki kat daha güçlü, dört kat daha fazla DRAM ve Flash belleğe sahip olacak.

  Hem Linux, hem de Windows işletim sistemleri çalıştıracak olan XO 1.5, Ocak 2010 itibariyle tanesi 200 dolara bulunabilecek. Ancak bellek fiyatlarının dalgalanması yüzünden gerçek piyasa fiyatı oynayacak.

  1.75 ise Marvell'den ARM işlemci kullanacak ve 150 dolara mal olacak.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: GÖRENLERİ ŞAŞKINA ÇEVİREN 50 PHOTOSHOP MUCİZESİ

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı