Bu işadamının en büyük düşü uzaya fıskiye kurmak

Hürriyet Haber
12 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 12 Nisan 1998 - 00:01

Salem adlı şirketin sahibi Erdinç Hancıoğlu, 20'ye yakınının patenti kendine ait olmak üzere bugüne kadar 500 fıskiye üretti. Ankara Gölbaşı'nda 130 metreye çıkan fıskiyeyi de kuran Hancıoğlu, uzaya da fıskiye kurmayı düşlüyor.

Ankara'lı makine mühendisi Erdinç Hancıoğlu, 1989'da kurduğu Salem adlı şirketle bugün Türkiye'nin ‘‘fıskiye kralı’’ oldu. Ankara Gölbaşı'nda 130 metreye yükselen fıskiyenin mimarı olan Hancıoğlu, bugüne kadar 500 fıskiye kurdu. Bunlardan 20'ye yakınına patent alan Hancıoğlu, bir yandan İstanbul Boğazı'na fıskiye kurmak için proje hazırlarken, diğer taraftan da uzaya da fıskiye kurmayı düşlüyor.

Hürriyet Dergi Grubu'na bağlı Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, Erdinç Hancıoğlu'nun şirketi Salem, fıskiyeyle geçen yıl 6 milyon dolar ciro yaptı. Hancıoğlu, bu yıl cirosunu 10 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

POTANSİYEL GÖRDÜ

Hancıoğlu'nun fıskiye işine girişi, 1986'da ODTÜ'den mezun olmasıyla başladı. 1986'da arkadaşlarıyla birlikte bir İtalyan şirketin Türkiye temsilciliğini alıp, İntermak adlı şirketi kuran Hancıoğlu'nun bu ortaklığı fazla sürmedi. Fıskiye işinde potansiyel olduğunu bir fuarda farkeden Hancıoğlu, 1989'da kendi şirketi Salem'i kurdu.

Hancıoğlu, fıskiye konusunda Türkiye'de tek, dünyada ise bin dolayında şirket arasında beşinci sırada olduğunu belirterek, şunları anlatıyor:

‘‘Pek kimse bilmiyordu fıskiye sistemlerini. Önce böyle bir ihtiyacın tanıtımını yaptım. İlk büyük işimi Gaziantep Belediye'sine yaptım. Ardından Edirne, Ağrı, Van ve diğer illerde fıskiyeler yaptım. Geçen yıl Silopi Belediyesi, müzikle uyumlu bir fıskiye sistemi istedi. Sabancı Center'in önündeki fıskiyeleri de biz yaptık. Yurtdışında da Türkmenistan, Kazakisten ve Moskova'da iş aldım. Önümüzdeki günlerde ABD'li bir firma tarafından Suudi Arabistan'da yapılacak bir parkın fıskiyelerini de Salem üretecek.’’

UZAYA TÜRK İSMİ

Hancıoğlu'nun en ilgi çekici projelerinden birini de uzaya göndermeyi planladığı fıskiye oluşturuyor. Hancıoğlu, maliyetini karşılaması için sponsor bulabilirse, üzerinde Salem T.C. yazan bir fıskiyeyi uzaya göndermek istiyor. Hancıoğlu, bu projesini Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e de aktarıp destek almayı planlıyor.

Salem'in bir de İstanbul Boğazı'na fıskiye kurma projesi üzerinde çalışıyor. Boğaz'daki fıskiye Haliç'teki gibi beton zemin üzerine kurulmayacak. Daha estetik olacak. Bu fıskiye denizde yüzme özelliğine sahip olacak ve yangın söndürücü olarak da kullanılabilecek. Şu anda yüzde 70'i tamamlanan bu fıskiye projesi, daha ilerki aşamada denizdeki petrol atıklarını da temizleyecek şekle dönüştürülecek.

200 milyara dans eden fıskiye

Bahçenizdeki havuza bir fıskiye yaptırmak istiyorsanız, en sade, ışıklı fıskiyenin maliyeti 100 milyon liradan başlıyor. Fıskiyenin boyutları büyüyüp, şatafatlı hale geldikçe, maliyeti de artıyor. Parklar ve kavşaklara kurulabilen fıskiyeler için 1-5 milyar lira dolayında maliyet çıkarılıyor. Belediyeler için kurulan ve daha çok gösteriler için kullanılan müzikle dans eden fıskiyeler için maliyet 30 milyar liradan başlayıp, 200 milyar liraya kadar çıkabiliyor.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı