Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu iş bitmiştir tablolar bizim

  Emel ARMUTÇU
  16.01.2002 - 02:03 | Son Güncelleme: 16.01.2002 - 02:03

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, BDDK'nın karar aldığını Erol Aksoy koleksiyonunun Bakanlığa devrinin yapılacağını söyledi. Talay, Antik A.Ş.’nin sahibi Turgay Artam'ı, koleksiyonu parçalayıp ucuza kapatmaya çalışmakla itham etti.

  Kültür Bakanı İstemihan Talay, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu'nun el koyduğu İktisat Bankası'na ait 322 tablonun satışıyla ilgili birkaç gündür kafalarda oluşan soru işaretlerine son noktayı koydu. Dün akşam saatlerinde Hürriyet'e açıklama yapan Talay, ‘‘Bu iş bitmiştir. BDDK bugün (dün) karar aldı. Tabloların devri Bakanlığımıza yapılıyor’’ dedi.

  Aralarında Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey gibi çok ünlüTürk ressamına ait tabloların da bulunduğu Erol Aksoy koleksiyonundan 322 tablo 27 Ocak'ta Antik A.Ş. tarafından düzenlenecek olan müzayedeyle satılacakken, Kültür Bakanı'nın devreye girmesiyle satış iptal edilmişti. Ancak Antik A.Ş.'nin sahibi Turgay Artam, müzayedenin yapılacağını açıklamaya devam etmiş, hatta gazetelere ilanlar vermişti.

  UCUZA MI KAPATACAK?

  Türk resim sanatından önemli bir kesit sunan bu nadide koleksiyonun parçalanmaması konusunda hassasiyet göstererek bu kararı alan BDDK'ya teşekkür eden Kültür Bakanı, Antik A.Ş.'ye ise veryansın etti. ‘‘Galericilik de yaptığını öğrendiğim bu müzayede şirketinin, günlerdir müzayedenin yapılacağını belirtmesi ve kafalarda soru işareti uyandırmasını üzüntüve ibretle izledim’’ diyen Talay, sanatla ilgili bir kuruluşun bu koleksiyonu parçalamak konusunda bu kadar ısrarlı olmasını anlayamadığını belirtti ve şöyle devam etti:

  ‘‘Bir koleksiyonun parçalanması bir yana, ekonomik sıkıntıların yaşandığı böyle bir ortamda bu tablolar ucuza kapatılmaya çalışılacak ve bu da devlet adına ayıp olacaktı. Bu şirket bunu bilmiyor muydu? Bunu polemik olsun diye söylemiyorum, zaten şirketin sahibi muhatabım da değil ama bu çabanın arkasında tabloları bu ekonomik ortamdan yararlanıp ucuza kapatmaya çalışmak mı yatıyor, diye düşünüyorum. Sanatla ilgili bir kuruluşa yakışmayan bir davranış.’’

  OSMAN HAMDİ BEY MÜZESİ

  Bakan Talay, bundan böyle İstanbul Atlas Sineması'nın bulunduğu binada sergileyecekleri tabloların Kültür Bakanlığı'na devrinin nasıl yapılacağı, BDDK'dan satın alınıp alınmayacağı konusunda ise ‘‘O işleri hallederiz’’ derken Türk müzeciliğinin kurucusu Osman Hamdi Bey'in eserlerinin sergileneceği bir müze kuracaklarını da sözlerine ekledi.


  MSÜ'den 6 tablo için sahte raporu


  İKTİSAT Bankası Erol Aksoy Resim Koleksiyonu'ndaki tabloları ultraviole makinesi ile inceleyen Mimar Sinan Üniversitesi Bilim Kurulu 6 tabloyla ilgili sahte raporu verdi. Bu tablolar şunlar:

  Halil Paşa imzalı 64x46 cm boyutlarında ‘Deve Üzerinde Adam’ tablosu. İmza sahte/sonradan eklenmiş.

  Abdülmecit-1927 imzalı 60x45 cm boyutlarında 'Portre' adlı tablo. İmza sahte/sonradan eklenmiş.

  'Aynaya Bakan Kadın' 53x45 cm boyutlarında: Sanatçısı belirlenemedi ve fiyatlandırılamadı.

  'Peyzaj-çeşme' 59x64 cm boyutlarında: İmzası kazınmış/silinmiş. Sanatçı belirlenemedi ve fiyatlandırılamadı.

  'Portre' 117x89 cm boyutlarında: Bez üzerine kuru/toz pastelle yapılmış imzasız resmin sanatçısı belirlenemedi ve fiyatlandırılamadı.

  'Sahnede Güreşenler' 35x26 cm boyutlarında: İmzasız. Sanatçısı belirlenemedi ve fiyatlandırılamadı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı