"Bu insanlar Amerikan deniz piyadeleri değiller"

Övünç ÖZDEM, DHA
25.09.2013 - 15:39 | Son Güncelleme:

Beşiktaş ile Galatasaray arasında 22 Eylül Pazar günü Atatürk Olimpiyat Stadı'nda oynanan derbi karşılaşmasının yankıları sürüyor. 76 bin 761 kapasiteli Atatürk Olimpiyat Stadı'nda 80 binden fazla taraftarın derbiyi takip ettiği de iddialar arasında yer alırken, Biletix Türkiye Genel Müdürü Kemal Erdine, maç için kombine kartlar dahil olmak üzere toplam 77 bin 512 bilet satışı gerçekleştirdiklerini söyledi. Derbideki güvenlik şirketinin kurucu ortağı Cemil Caner ise kendilerini "Bu insanlar Amerikan deniz piyadeleri değiller" diye savundu.

Caner şunları söyledi.

"Maçın ardından bazı gazetelerde karşılaşmada eksik personel olduğu yönünde haberler çıktı. Bunlar geçek dışıdır. Derbide 1200 güvenlik personeli, 400 de turnikelerde görev yapan çalışanımız ile birlikte 1600 kişi hizmet verdik. Çalışanlarımızın maç günü saat 15.00'a kadar stadyumda olmamaları gerekiyordu. Biz bu konuda denetleniyoruz. Ancak bize saat 14.00'da denetleme yapıldı ve 973 elemen tespit edildiğini söylediler. Ancak bizim kalan arkadaşlarımız saat 15.00'a kadar görev yerlerine gelmişlerdi. Bize saat 14.00'da sunulan tutanağı imzalamadık. Biz şirket olarak 1200 çalışanımıza mali mesuliyet sigortası yaptırdık. Belgelerde bu bilgiler yer alıyor."

"BEN DE BÖYLE BİR DURUMDA OLSAM GÜVENLİK FİRMASI İLE YOLLARI AYIRIRDIM"

Cemil Caner statlarda polisiye önlemlerin artmasını savunurken, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman'ın haklı olduğunu söyledi.

Bu insanlar Amerikan deniz piyadeleri değiller

BİR GÜVENLİKÇİNİN İSYANI

"Sayın Fikret Orman'ın gördükleri de dedikleri de doğrudur. Ancak o kadar yoğun bir taraftar kitlesinin 100 metre boyundaki bir hatta sahaya inme aşamasına kimse engel olamazdı. Polisimiz de o anda ilk olarak toparlanmak için bir araya geldi ve geri çekildiler. Güvenlik görevlileri darpa maruz kaldı. Seyircinin görüşünü engellememek için oturdukları sandalyeler ile çalışanlarımıza zarar verildi. Bizim güvenlik elemanlarımızın olaylara müdahale etme şansı yok. Kalkanımız, copumuz, kaskımız, silahımız veya biber gazımız yok. O taraftar kitlesini sahaya sokmamaya çalışmak, o güruha engel olmak intihar olurdu. İçgüdüsel olarak çalışanlarımız da geri çekilip soyunma tünelinin önün kapattılar. Evet, Fikret Orman'ın dediği doğru ancak sadece görüntüler her şeyi anlatamayabilir. Güvenlik elemanları 15 günlük kursa tabi tutulup, daha sonra sınava giriyorlar. Ardından da resmi makamlar tarafından kendilerine kart veriliyor. Bizim çalıştırdığımız insanların yeterlilikleri budur. Bu insanlar toplumsal olaylara müdahale etmek için eğitim almadılar. Maç günü görev alanlar bu işi ek iş olarak yapıyorlar ve bunu herkes bilir. Bu insanlar Amerikan deniz piyadeleri değiller. Bu olaylardan önce güvenlik görevlilerinden beklentiler bu düzeyde miydi? Bir güvenlik personelinin günlük kazancı 45-50 TL arasında değişiyor. Başkanımız doğru yapmıştır. Ben de böyle bir durumda olsam güvenlik firması ile yolları ayırırdım. Israrla bu güvenlik firması duracaktır demesi yanlış olurdu. Polisin bu olaylarla ilgili daha geniş görev almasını destekliyorum. Özel güvenliğin başaramadığını gördük."


Bu insanlar Amerikan deniz piyadeleri değiller

GÜNDE 30 TL’YE ANCAK BU KADAR

77 bin 512 bilet sattık

Biletix Genel Müdürü Kemal Erdine, şattıkları biletlerle ilgili şu bilgileri verdi:

"Bu sezon da daha önceki yıllarda olduğu gibi Beşiktaş'ın kombine ve diğer biletlerini biz satıyoruz. Beşiktaş-Galatasaray derbisi için 15 bin 130'u kombine kart olmak üzere toplam 77 bin 512 bilet satışı gerçekleştirdik. Bu biletlerin 68 bin 451 tanesi biletlemesini biz yaptık. 9 bin 61 bilet de sponsorlar ve Kartal Yuvası promosyonları kulübe verilmiştir. Biletleri 1988'i sponsorlara, 2573'ü bedeli alınarak kulübe, geriye kalan 4500 adedi ise promosyon için Kartal Yuvalarına verildi. Bu 9 bin 61 biletin kimlere teslim edildiğinin bilgileri kulüpte var. Geri kalan 68 bin 451 biletin bilgileri ise bizim tarafımızdan Türkiye Futbol Federasyonu'na teslim edildi. Hatta bu biletlerin 29 bin 893 adedi online olarak internet sitemiz üzerinden satıldı. Bu biletlerin bilgisi federasyona canlı olarak aktarıldı. Bunun dışındaki biletlerin bilgisi de satışın kapanması ile birlikte federasyona teslim edilmiştir."

Erdine Atatürk Olimpiyat Stadı'ndaki müsabakalar için 76 bin ile 78 bin arasında bilet satışı tapabildiklerini vurgularken, kapı girişi ve bilet satışlarının birbirinden bağımsız sistemler olduğunu belirtti.

"Atatürk Olimpiyat Stadı'nın koltuk sayısına göre 76 bin ile 78 bin arası bilet satışı yapabiliyoruz. Stadyumdaki turnikeleri biz işletmiyoruz. Bu nedenle kapılarda durum nasıl oldu, bir bilgimiz yok. Kapı girişi ve bilet satışları birbirinden bağımsız sistemleridir. Girişler yapıldıktan sonra bu bilgiler bağımsız olarak kontrol edilir. Bize verilen bilgi içeriye 76 bin 400 giriş yaptığı yönündeydi. Ancak bu bize gelen bilgidir. Bizim kendi kontrolümüz değildir."

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı