Bu ilçede işsiz kalmak zor

Hürriyet Haber
04.02.2011 - 12:46 | Son Güncelleme:

Konya'nın Sarayönü ilçesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından hayata geçirilen toplam 44 farklı istihdam projesi sayesinde 500'den fazla işsiz, meslek sahibi yapıldı.

Sarayönü Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Ahmet Turan, işsizliği azaltmak ve yeni istihdam kaynakları yaratabilmek için farklı istihdam projeleri hazırladıklarını söyledi.

Bu kapsamda mantar üretimi, meyvecilik, çiftçilik gibi farklı alanlarda 44 farklı projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Turan, “Yaklaşık 28 bin nüfuslu ilçemizde bugüne kadar işsizlik önemli bir sorundu. Hazırladığımız projeler sayesinde birçok kişiye 'balık tutmayı' öğreterek onları iş sahibi yaptık. Bu istihdam projeleri sayesinde ilçemizde işsizlik artık önemli ölçüde aşılmış oldu” dedi.

YEŞİL KART SAHİBİ İŞSİZLER ŞİMDİ KAYMAKAM'DAN FAZLA GELİRE SAHİP

Turan, bugüne kadar hayvancılık başta olmak üzere çeşitli alanlarda hazırladıkları birçok istihdam projesinin başarıyla sürdürüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Son 6 yılda toplam 44 istihdam ve kırsal kalkınma projesini hayata geçirdik. Tüm projeler için başvuran vatandaşın yeşil kart sahibi olması, işsiz olması ve herhangi bir gelirinin olmamasına dikkat ediyoruz. 2 adet kırsal kalkınma projesi kapsamında 151 aileye 4'er adet inek dağıttık. Kültür mantarı yetiştiriciliği projesi çerçevesinde 6 aileye destek sağlandı. Destek verilen işsiz 6 vatandaşımız, proje sayesinde şimdi kurum amiri, daire müdürü, belediye başkanı hatta Kaymakam'dan dahi fazla aylık gelire sahipler. Öte yandan yine 6 aileye iş kurma projesi kapsamında destekleme yapıldı. Bunlar terzi, kaynakçı, beton kalıp üretimi gibi alanlarda halen çalışmalarını sürdürüyor. Destek verdiğimiz diğer işsiz vatandaşlardan birisi çapa makinesi ile bahçeleri sürüyor, diğeri süt soğutma merkezi, bir diğeri de fidan yetiştirme merkezini işletiyor.”

Ayrıca koyunculuk projesi kapsamında 255 aileye toplam 3 bin 345 adet koyun, inekçilik projesi kapsamında da 48 aileye toplam 101 adet süt ineği dağıttıklarını anlatan Turan, bir kadın girişimciye de organik meyve üretim bahçesi projesi kapsamında destek sağladıklarını bildirdi.

44 PROJE İÇİN 4 MİLYON 160 BİN LİRA HARCAMA YAPILDI

Turan, 44 proje için toplamda 4 milyon 160 bin 890 lira harcama yapıldığını dile getirerek, “Tüm projelerde 2 yıl ödemesiz 4 eşit taksit halinde geri tahsilat yapılıyor. Bunlardan bir kısmının tahsilatı tamamlandı bir kısmının halen devam ediyor. Geliri olmayan vatandaşa bu projeler kapsamında destek olmak, onları iş sahibi yapmak istiyoruz ancak birçok yeşil kart sahibi tüm ısrarlarımıza rağmen destek istemiyor” diye konuştu.

Turan, bölgelerinde işsizliğin azaltılması için ellerinden gelen tüm çabayı göstermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı