Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu hükümetin alternatifi yok

  Hürriyet Haber
  25.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ecevit, ekim ya da kasım ayında hükümetin yıkılacağı yönünde senaryolar üretildiğini belirterek, ‘‘Bunların hiçbiri olmayacak. Şu sırada bu hükümetin alternatifi yok’’ dedi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, dün eşi Rahşan Ecevit ile birlikte DSP'li Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyetlerini incelemek üzere Eskişehir'e geldi. Eskişehir Valiliği'nin balkonundan küçük bir topluluğa seslenen Ecevit, ‘‘Aziz dostum’’ dediği Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in çalışmalarını övdü. Ecevit'in daha sonra yaptığı konuşmada, su mesajları verdi:

  DİNCİ TERÖRE DARBE Bu hükümet döneminde bölücü terörün kaynağı kurutuldu, dinci terör ağır yenilgiye uğratıldı. Din sömürüsünde gerileme başladı. Yolsuzluklar nedeniyle vatandaş artık mumla dolaşmıyor. Devlet bunların üstüne tereddütsüz gidiyor. Bu polis ve istihbarat güçleri gökten inmedi. Üzerlerindeki siyasal etki kalkınca serbestçe çalışmaya başladılar. Mafyanın, yolsuzlukların ve çetelerin üzerine gittiler.

  ENFLASYONUN HIZI KESİLDİ Son 10-15 yılda enflasyon yüzde 80-90'lara varmıştı. Şimdi aylık enflasyon yüzde 1 dolayında kalıyor. Bu yılın sonuna kadar enflasyonda belirgin bir düşüş yaşanacak. Türkiye'nin büyüme hızı sıfırların altına düşmüştü. Şimdi yüzde 7'yi buldu. Yabancı finans kuruluşları yıl sonunda yüzde 10'u yakalayabileceğimizi düşünmeye başladılar. Bu mucize sayılır.

  KOALİSYONDAKİ UYUM Uzun yılların hayali olan Avrupa Birliği'ne tam üyelik yolunda önemli adımlar atıldı. KKTC gerçeğini tüm dünya kabul etmeye başladı. Bu, koalisyondaki uzlaşma ve koalisyon partilerinin birbirlerini desteklemesi suretiyle başarıldı. Dünyada petrol fiyatları büyük bir hızla artıyor. Ama petrol fiyatlarını artıran biz değiliz, bir bu artışın ceremesini, yükünü çekiyoruz. Anadolu'nun doğusundaki barajların suyu büyük ölçüde çekildi ama buna neden olan da biz değiliz. Ufukta görülen elektrik kısıntıları tehlikesi de barajlardaki suların çekilmesinin sonucu.

  EZAN UYARISI Ecevit'in konuşmasının bu bölümünde ezan okununca DSP Genel Sekreter Yardımcısı Hayri Diri, kulağına eğilerek Rahşan Ecevit'i uyardı. Bu konuşmayı duyan Ecevit'in yeni Koruma Müdürü de, Rahşan Ecevit'le aynı anda Ecevit'i mikrofonlara yansıyacak şekilde uyardı. Bunun üzerine Ecevit, ‘‘Ezan okunuyormuş şimdi bitiriyorum’’ diyerek sözlerini tamamladı. Ecevit, bu arada İsveç otomobil firması Volvo'nun Türkiye'de kurmak istediği tesis için Eskişehir'in önerildiğini açıkladı. Ecevit, Sanayi Bakanlığı'nın da buna olumlu baktığını, son kararı Volvo firmasının vereceğini bildirdi.

  Şehriban OĞHAN/ Eyüp KELEBEK- Kemal ATLAN- Can HACIOĞLU/ESKİŞEHİR, (DHA)

  Kalabak suyu içti

  Başbakan ve eşi Rahşan Ecevit, Eskişehir'de açılışlar yaptı. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptırdığı Zemin ve Yapı Kalite Kontrol Laboratuvarı'nın açılışında Ecevit, konutların depreme dayanıklı olması için bu tür laboratuvarlar yapılması gerektiğini söyledi. Ecevit, ‘‘Bu eksiklik Eskişehir'de giderildiği için Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e teşekkür ederim’’ dedi. Ecevitler, yine belediyeye ait Kalabak Menba Suyu Ticari Bardak Üretim ve Dolum Tesislerini de ilk Kalabak Suyu'nu içerek hizmete açtılar.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı