Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu hafta sona ermeden

  Hürriyet Haber
  19.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.02.2000 - 00:01

  Katılın

  24 Şubat Perşembe günü İstanbul Nişantaşı'nda Artium Müzayede Salonu'nda ‘‘Kış Müzayedesi 2000’’e katılın. 150 tane değerli resimin satışa sunulacağı bu müzayede oldukça geniş bir ressam yelpazesini kapsıyor. Şakir Paşa ailesinin fertlerinin yapıtlarından Abidin Paşa ailesinden Ali, Arif ve Abidin Dino kardeşlerin yapıtlarına; Hasan Rıza'dan Givanian'a; Hamit Görele'den Ali Avni Çelebi'ye önemli yapıtların yer alacağı bu müzayede meraklılarına duyurulur.

  Ankaralılar için Orhan Taylan'ın resim sergisi 24 Şubat Perşembe gününe kadar Türkiye İş Bankası Ankara Sanat Galerisi'nde sürüyor. Kendisini, ‘‘Eserleri dünyanın çeşitli müzelerinde ve Türkiye'deki müzelerde bulunmaz; karma sergiye katılmaz; suluboya kullanmaz; oğlu Ferhat'ı, edebiyatı, MacIntosh'unu ve büyük atölye düzeninin keyfini hiçbir şeyle değişmez. Akşam içkisini ihmal etmez. Asmalımescit'te oturur, resim yapar’’ sözleriyle tanımlayan Taylan'ın sergisi için son hafta.

  Gezin

  İstanbullular ise 23 Şubat çarşamba günü Taksim Aksanat'ta açılacak Hüsamettin Koçan sergisine gidebilirler. Kaybolma ve zaman içinde saklanma öyküsünden yola çıkan Koçan'ın bu sergisinin adı Benibul.

  Gidin

  Tatil yapacaksınız. Bıçak kapıya dayanmadan seçenekleri, imkanlarınızla buluşturmak için harekete geçin. Emitt Voyager 2000 Doğu Akdeniz Uluslarası Turizm ve Seyahat Fuarı bu iş için biçilmiş kaftan. Bu cumartesi veya pazar, Türkiye'nin heryerinden dünyanın her yerine tur satışı başlıyor. Üstelik Bakırköy ve Yeniköy Deniz Otobüsü iskelesinden, Kadıköy Meydanı ve Taksim AKM önünden saat başı otobüs kalkıyor. Gitmişken Turlink standına da uğrayın. Artık seyahat etmek için bilgisayarınızdan turlink ağına girmenin her konuda yeterli olacağını göreceksiniz. Yani Turlink sayesinde teminatsız, kredili, sigortalı seyahat seçeneklerini evinizden izleyip, rezervasyonlarınızı evinizden yapabileceksiniz.

  İzleyin

  Eylül Fırtınası. Atıf Yılmaz'ın başrollerinde Kutay Özcan, Tarık Akan, Zara, Deniz Türkali, Hazım Körmükçü, Oktay Sözbir, Meral Çetinkaya'nın oynadığı son filmi. Adından da anlaşılacağı üzere bir 12 Eylül öyküsü. Daha doğrusu küçük bir çocuğun gözünden bir baskı döneminde çekilenlerin, böylesi bir dönemde ailesinin nasıl dağılıp parçaladığının öyküsü. Toplum olarak henüz hesaplaşamadığımız bu yakın tarihi hatırlamak, hüzünlenmek ve hálá yapıyorsanız düşünmek için iyi bir fırsat. Değerlendirin.

  Dikkat

  Taksim'de Sıraselviler'de. Yeni. Kendisi, dekoru, yemekleri. New York'ta çok tutulan post post mekanlar misali. Eski bir Beyoğlu binasına girip şaşırtıcı bir iç düzenleme ile karşılaşıyorsunuz. Klasikçilere önerilmez. Ama stil düşkünleri kaçırmamalı. Safran'dan sonra Etiler müşterisinin Taksim'e gelmesine yol açan ikinci yer. Fussion denilen modern mutfak. Üstelik oturduğunuz yerden mutfağı ayağınızın altında izleyebiliyorsunuz. Yer ayırtmadan gitmeyin, kapıdan dönersiniz. (0212 249 12 05)

  Alın

  Sofralarınızı artık Gölge ile süsleyebilirsiniz. Gorbon'un dünyanın önde gelen başkentlerinde satışa sunduğu bu seri, gri antrasit dış yüzeyi ve lila, pembe, eflatun, mavi iç yüzeyi

  ile farklı bir ürün. Bir yemek takımının bütün parçalarını kapsıyor. İsteyenler için Gölge serisi ile birlikte kullanabilecekleri özel şamdan, mumluk ve vazolar da var.

  Dinleyin

  Hafta sonu dinlemek ve izlemek için şimdiden biletlerini alabileceğiniz bir konser. Assad Brothers ve Fernando Suarez Pas bir arada sahne alıyor. Brezilyalı gitar ustası kardeşlere, kemancı Suarez Paz eşlik edecek. Egberto Gismonti'den Charlie Chaplin'e, Roger Waters'dan Astor Piazzolla'ya ilginç bir repertuar sunacaklar. Konseri ne yazık ki sadece İstanbullular izleme şansına sahip. Yapı Kredi Sanat Festivali 2000 kapsamındaki bu konser, 26 Şubat Cumartesi Saat 19.30'da CRR Konser Salonu'nda. İsterseniz size bir başka seçenek. 25 şubat Cuma saat 21.00 de AKM Büyük Salonda. Türkiye İş Bankası sponsorluğunda gerçekleştirilen Tango Turco konseri. İlk kez akordeon ve bandeneonsuz tangolar, Türk Müziği enstrümanları ile. Tenor Erol Uras söylüyor, Serdar Yalçın (piyano), Mutlu Torun (ud) ve Tahir Aydoğdu (kanun) çalıyor. Üstelik dansçılar eşliğinde. Kaçırmayın.

  Görün

  Türk tiyatrosu'nun klasiklerinden biri. ‘Asiye Nasıl Kurtulur?’ Vasıf Öngören'in 70'lerin başında kaleme aldığı epik bir oyun. Oyunun yazıldığı dönem, Türkiye'nin siyasal tarihi açısından önemli dönüm noktalarının yaşandığı bir dönem de olduğundan, ‘‘Asiye'nin kurtulma öyküsü’’ topluma önerilen değişim modelleri ile yakından ilgili. Müziklerini Sarper Özsan'ın yaptığı oyunu Muhammet Uzuner yönetmiş. 25-26 şubat cuma ve cumartesi günleri saat 20.30'da Antalya Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Atölyesi'nde.

  Asiye'yi izlemiş olanlar için Antalya'da seçenek çok. İster 22 Şubat salı akşamı ‘Aşk Grevi’ni isterlerse 23-24 şubat çarşamba, perşembe geceleri ‘Politika'da Bir Sarı Çizmeli’ adlı oyunu izleyebilirler. Aşk Grevi, Savaş Aykılıç'ın, Aristophanes’in Lysistrata adlı eserinden uyarladığı bir oyun. Belediye Kültür Salonu'nda. Politika'da Bir Sarı Çizmeli ise Recep Bilginer'in oyunu ve Müfit Kayacan tarafından sahneye konmuş. Oyunun kahramanı, politikada zirveye ulaşmak için her türlü yöntemi kullanan bir kişi. Oyun hernekadar Aslı Yok Ülkesi'nin Üstü Açık Köyü'nde geçiyorsa da, sahnede izlenenler bize hiç de yabancı değil.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı