Gündem Haberleri

GÜNDEM

  "Bu haberi yayımlamayın yoksa..."

  A.A.
  02.01.2012 - 15:20 | Son Güncelleme: 02.01.2012 - 15:25

  Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un, kendisi hakkında olumsuz haberler yayımlanmasını engellemek için Bild gazetesini tehdit ettiği iddia edildi.

  İş adamı Egon Geerkens'in eşi Edith Geerkens'ten 500 bin euroluk kredi aldığını Aşağı Saksonya Eyaleti Başbakanı olduğu dönemde eyalet meclisinde söylemediği ve tatillerini iş adamlarının villalarında geçirdiği için baskı altına giren Almanya Cumhurbaşkanı Wulff'un, bu haberlerin çıkmasını engellemeye çalıştığı öne sürüldü.

  “Süddeutsche Zeitung” ve “Frankfurter Allgemeine Zeitung” adlı gazetelerde yer alan haberlerde, söz konusu dönemde Kuveyt ziyaretinde bulunan Wulff'un kendisi hakkında çıkan haberin ilk kez Bild gazetesinde yayımlanmasından bir gün önce, 12 Aralık'ta gazetenin genel yayın yönetmeni Kai Diekmann'ı aradığı ifade edildi.

  Wulff'un, New York'ta bulunan Diekmann'a ulaşamadığı ifade edilen haberde, Wulff'un telesekretere bu haberin yayımlanması durumunda Bild gazetesinin ait olduğu Springer Grubu ile ilişkilerini kesme tehdidinde bulunduğu kaydedildi.

  SONRADAN ÖZÜR DİLEDİ

  Haberde, Bild gazetesinin buna rağmen haberi yayımladığı, ancak Wulff'un bu etkileme girişimi konusuna haberde yer vermediği belirtildi. Wulff'un daha sonra Diekmann'ı yeniden aradığı ve daha önce söylediği sözlerden dolayı üzüntüsünü dile getirdiği kaydedildi.

  Süddeutsche Zeitung gazetesinde, Wulff'un “Bild gazetesi savaşmak istiyorsa bu savaşın nasıl yapılacağını ülkeye döndükten sonra kendisi ile görüşülmesi gerektiği” sözlerini sarf ettiği ve haberi yapan gazeteci hakkında suç duyurusunda bulunma tehdidinde de bulunduğu savunuldu.

  Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan bugün yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı için basın özgürlüğünün büyük bir değer olduğu, kendine ait ev için aldığı kredi ve yaptığı tatiller konusunda şeffaflığı koruyarak açıklamalar yaptığı ve basın tarafından gelen yüzlerce talebe cevap verdiği bildirildi.

  Açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın özel görüşmeler ve özel telefon görüşmeleri hakkında temelde herhangi bir bilgi vermediği ifade edildi.

  Öte yandan Hannover Savcılığı, yaptığı açıklamada, Wulff hakkında 11 yeni suç duyurusunda bulunulduğu, ancak cezai işlem gerektirecek şüpheli bir durum olmadığı gerekçesiyle soruşturmanın açılmayacağı belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı