« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu gurur bize yeter

Türkiye sporu bu gece tarihi günlerinden birini yaşıyor... Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut'un 1500 metre finalinde getirdiği iki madalyanın ardından bir madalya da taekwando branşında Nur Tatar'dan geldi. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, kadınlar 67 kiloda tatamiye çıkan milli tekvandocu Nur Tatar, son olimpiyat şampiyonu Güney Koreli Seon Kyung Hwang'ıa 12-5 yenilerek gümüş madalya kazandı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Excel Arena'da yapılan müsabakada, ilk raundun başında aynı anda birbirlerinin kafasına teknik vuruş yapmalarına rağmen hakem sadece Güney Koreli sporcuya 3 puan verince antrenör Ali Şahin karara itiraz etti. Görüntüleri tekrar inceleyen hakemler itirazı haklı buldu ve milli sporcu 3-3 eşitliği sağladı. Milli taekwandocu karşısında 2 puan daha almayı başaran Hwang, ilk raundu 5-3 önde tamamladı.

'81 İLDEN 81 YILDIZ' PROJESİYLE YETİŞTİ
Cengizhan ÇATAL/ANKARA

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’yi temsil edenve finale kalan Van doğumlu 19 yaşındaki Tatar’ın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunnisa Gül’ün desteğiyle yürütülen “81 İlde 81 Yıldız” adlı sosyal sorumluluk projesiyle teşvik edildiği öğrenildi. 81 İlden 81 Yıldız Projesi’nde illerden valiliklerce belirlenen, derslerinde ve sporda başarılı gençler himayeye alınıyor. Bu gençler desteklenerek, karşılaştıkları her problemde yanlarında olunuyor. Proje kapsamında bu zamana kadar çok sayıda gencin sanat, bilim ve spor dallarında önemli noktalara getirildiği de öğrenildi. Proje ile yurtdışında okumaya hak kazanan, birçok spor dalında şampiyonluk elde eden ve üniversite eğitimine başarılı bir şekilde devam eden onlarca öğrenci bulunuyor. Hayrunnisa Gül, proje kapsamında Haziran ayında Abant’ta düzenlenen şenlikte, projenin adının “81 İlden 81 Yıldız” olduğunu ama 2009 yılından bu yana devam eden proje kapsamında 320 yıldızın bulunduğunu belirtmişti.


NUR TATAR FİNALDE BÖYLE DÖVÜŞTÜ / FOTO GALERİ

ATLETİZM DE TARİHİ GECE: 1 ALTIN 1 GÜMÜŞ

Atina 2004'te bronz, Pekin 2008'de ise altın madalya kazanan Güney Koreli sporcuya ikinci rauntta da karşılık vermekte zorlanan Nur Tatar, bu raundu 6-1 geride bitirdi.

Hwang'ın kontrolü elden bırakmadığı müsabakada, son raunt 1-1 berabere geçilirken, son olimpiyat şampiyonu Güney Koreli Hwang, maçı 12-5 kazanarak unvanını korudu.

Bu yıl mayıs ayında İngiltere'nin Manchester kentinde düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Nur Tatar ise gümüş madalya alarak kariyerinin ilk olimpiyat madalyasını kazandı.

NUR TATAR MADALYASINI BÖYLE ALDI -WEB TV

TATAR'IN MADALYA YOLCULUĞU

Sıkletindeki ilk maçında Granadalı Andrea St Bernard'ı 5-1, çeyrek final maçında da ABD'li Paige McPherson'ı 6-1 yenen Nur Tatar, yarı finalde de Avustralyalı Carmen Marton'ı 6-0 ile geçmişti.

Bu arada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün yarı final maçından sonra 19 yaşındaki milli sporcuyu arayarak başarı dilediği öğrenildi.

TÜRKİYE BOŞ GEÇMİYOR

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyatları'na taekwandoda 3 sporcu ile katılırken, tatamiye çıkan ilk 2 milli sporcu kürsüye çıkmayı başardı.

Erkekler 68 kiloda Servet Tazegül'ün dün altın madalya almasının ardından kadınlar 67 kiloda tatamiye çıkan Nur Tatar, gümüş madalyaya uzanarak kariyerinin ilk olimpiyat madalyasını elde etti.

Taekwandoda bugün erkekler artı 80 kiloda Bahri Tanrıkulu, madalya mücadelesi verecek. Tanrıkulu, 2004 Atina Olimpiyatları'nda sakatlığına rağmen gümüş madalya kazanma başarısını göstermişti.

NUR TATAR YARI FİNALDE BÖYLE DÖVÜŞMÜŞTÜ / FOTO GALERİ

FİNALE KADAR RAKİPLERİNE SADECE 2 SAYI VERDİ

Son Avrupa şampiyonu milli taekwandocumuz Nur Tatar, bugün yaptığı 3 mücadelede rakiplerine sadece 2 puan verirken, 3 rakibinden ise 17 puan almayı başardı.

SERVET TAZEGÜL MADALYASIYLA POZ VERDİ - FOTO GALERİ

AĞLAYA AĞLAYA ÇALIŞTI ANNESİ İÇİN KAZANDI


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler