Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu görüntülerle tüm dünyayı yanılttılar

  Hürriyet Planet
  21 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 21 Mayıs 2011 - 01:07

  İngiliz haber ajansı Reuters'in, "Suriye'de askerlerin göstericililere yaptığı işkencenin görüntüleri" olarak servis ettiği videonun, 2008'de Lübnan'da çekildiği ortaya çıktı.

  Reuters 8 Mayıs'ta, bir sosyal medya sitesinden aldığı ve Suriyeli askerlerin göstericileri dövdüğünü gösterdiği belirtilen görüntüleri tüm dünyaya servis etti.

  Reuters, görüntülerin içeriğinin "bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığı" notunu da ekledi. Ajans, kısa bir süre sonra ise, "Suriye'de değil, 2008'de Lübnan'da çekildiğinin ortaya çıkması nedeniyle bu videoyu geri çekiyoruz" notuyla müşterilerinden özür diledi, ancak görüntüler hurriyet.com.tr dışında birçok yayın organında çoktan yayımlanmıştı. 

  BU GÖRÜNTÜLERLE TÜM DÜNYAYI YANILTTILAR / WEB TV

  Videoyu yayımlayan yayın organlarından Avustralya kanalı ABC, iki gün sonra bir izleyiciden söz konusu haberle ilgili bir şikayet maili aldı. Adının açıklanmasını istemeyen izleyici, görüntülerin Suriye'de çekilmediğini belirtti. İzleyici, görüntülerdeki askerlerin üzerinde Suriye ordu üniforması bulunmadığını, Lübnan'ın kuzeyine özgü bir aksanla konuştuklarını ve videoda görülen arabadaki plaka numarasının Lübnan'a ait olduğunu vurguladı.

  İzleyiciden gelen bu mail üzerine Ortadoğu'yla ilgili haberleri Twitter üzerinden takip eden ABC radyo yapımcısı Jess Hill, Suriyeli arkadaşlarından videonun çekildiği yerle ilgili bilgi istedi. Hill'in tweet'ine beş dakika içinde yanıt veren Imad Bazzi adlı bir kullanıcı, videonun Suriye’de çekilmediğini belirterek, görüntülerin YouTube linkini gönderdi. Bazzi, 2008'de Lübnan'da çekilen videodaki kişilerin, Hizbullah ve Emel militanları olduğunu ifade etti.

  Videonun hikayesini "Media Watch" programında ele alan ABC, "Ne yazık ki ABC, dünyanın en güvenilir haber kaynaklarından biri olarak görülen Reuters bu videoyu müşterilerine gönderdiğinde, Jess Hill'in bağlantılarını kullanmayı düşünmedi" yorumunda bulundu.

  Programda, sosyal medyanın gazeteciler için önemli olduğu, ancak dikkatli olunmadığı takdirde yanıltma ve propaganda amacıyla kullanılabileceği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı