ANKARA HABERLERİ

Bu görüntüler hiç yakışmıyor

Oğuz DEMİR
28.07.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Eryaman TOKİ’nin yaptığı Türkkonut Merkez Cami bir yıl içerisinde yandı, soyuldu kullanılamaz hale geldi. İbadete kapalı olan cami Ramazan sebebiyle açıldı. Vatandaşlar toz toprak içerisinde ibadet etmeye çalışıyor.

Oğuz DEMİR

ANKARA Hürriyet’in, “Üstü cami altı harabe” manşetiyle gündeme getirmesinin ardından eksikleri giderilmek üzere başlanan çalışma sırasında çıkan yangında Türkkonut Merkez Camisi kullanılamaz hale geldi. Bu olayın üzerine ibadete kapatılan camiye hırsızlar girdi. Talihsizliklerin bir türlü başını bırakmadığı cami, çevrede oturan cemaatin Ramazan ayında zorluk çekmemesi amacıyla yeniden ibadete açıldı. Yangın ve hırsızlık gibi olaylarda büyük hasar gören caminin ancak küçük bir bölümünü kullanabilen cemaat, kötü koku, nem ve toz içinde namaz kılmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Ramazan’ın ruhuna uyar mı

Caminin kötü bir işçilikle yapıldığını iddia eden Mehmet Pıtıraklı isimli vatandaş, eksiklikleri tamamlanmadan caminin hizmete açıldığını söyledi. Pıtıraklı, geçen yıl Ramazan’da açılan ve birçok talihsizlikler yaşanan camide bu yıl da Ramazan’da değişen hiçbirşey olmadığını kaydetti. Cuma ve teravih namazlarında caminin dolduğunu fakat vatandaşların toz toprak içerisinde namaz kılmaya çalıştıklarını dile getiren Bekir Yalçın ise caminin içler acısı hali ve cemaatin perişanlığının Ramazan’ın ruhuna uyup uymadığını yetkililerin düşünmesi gerektiğini aktardı.

İnşaatta namaz

Bu görüntüler hiç yakışmıyor

Ramazan ayı dolayısıyla camiyi kendi imkanlarıyla temizlemeye çalışarak ibadet etmeye çalıştıklarını aktaran semt sakinlerinden Dursun Akgül, caminin resmen inşaat halinde olduğunu ve inşaatta namaz kılmaya çalıştıklarını belirtti. Caminin bir kısmına halı serip namaz kıldıklarını kaydeden Akgül, ise geri kalan kısmının da toz toprak içerisinde olduğunu ifade etti. Akgül, caminin dış kaplama duvarlarının da düşme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ve cemaatin can riski yaşadığına vurgu yaptı.

Caminin altı enkaz gibi

Bu görüntüler hiç yakışmıyor

Ramazan ayında kapı kapı dolaşarak temizlik yapmaya eleman bulmaya çalıştıklarını anlatan Adnan Yılmaz, caminin alt katının enkaz halinde olduğunu söyleyerek, her yağmur sonrası kanalizasyonun taştığını, gasilhane, morg, konferans salonu, kütüphane, abdest alma yeri ve lavabolarının yer aldığı bodrum katının kullanılamaz halde olduğunu kaydetti. TOKİ’nin her yerde tören düzenleyerek açılışlar yaptığını aktaran cemaat, kendi camilerinin inşaatının bitirilemediğini belirtti. Vatandaşlar konuyla ilgili imza toplayarak TOKİ yetkililerine ilettiklerini fakat, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel’e bir türlü ulaşamadıkları söyledi.

Önce yandı sonra soyuldu

GEÇEN Ramazan’da inşaatı bitmeden ibadete açılan Türkkonut Merkez Camisi eksikleri giderilmek üzere başlanan çalışma sırasında çıkan yangında kullanılamaz hale gelmişti. Yangın sonrası ibadete kapatılan camiden, cemaatin yokluğunu fırsat bilen hırsızlar yaklaşık 150 bin lira değerinde bakır, aplik ve hoparlör çaldı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bu görüntüler hiç yakışmıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı