« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu gidiş hiç iyi değil

Hürriyet ailesine yeni katılan Rüştü Reçber, Fenerbahçe'nin Eskişehirspor ile oynadığı karşılaşmayı değerlendirdi. Sarı lacivertli takımın bu maçtaki en büyük probleminin Mehmet Topal'ın ilk yarıda forma giymemesi olduğunu belirten Reçber, Fenerbahçe lehine verilen penaltının hatalı olduğunu da ifade etti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Rüştü Reçber'in Hürriyet'teki ilk yazısı şöyle:

Bu gidiş hiç iyi değil

Kağıt üzerinde fikstür avantajını kullanmak yani 12 puanın ilk 3’ünü almak için (Kalan 6 maçın 4’ü içeride, 2’si deplasmanda) sahaya çıkan bir Fenerbahçe’ye karşılık; beklentilere cevap veremese de İstanbul’da bu sene hem Beşiktaş hem de Galatasaray’dan puan alan bir Eskişehirspor vardı dün sahada. İlk 20 dakikada rakip kaleye daha yakın oynayan, topa daha fazla hakim olan özellikle Caner ve Gökhan’la etkili kanat organizasyonları yapmaya çalışan Fenerbahçe, pozisyon üretme konusunda ise sıkıntılıydı. Bu bölümde Sow’un Boffin’le karşı karşıya kaldığı an ve Bekir’in kornerden gelen topa vurduğu kafa dışında pozisyon üretemedi Fenerbahçe.

MEHMET TOPAL'IN OLMAYIŞI BÜYÜK PROBLEMİ
Mehmet Topal’ın olmayışı, takım hücum yaparken geride kalan boşlukları kapatan bir oyuncu olmamasına sebebiyet verdi. Bu sebeple de ilk 20 dakikada Fenerbahçe savunması 3-4 tane pozisyon verdi. Bu bulunan pozisyonlardan birinde Eskişehirspor, Sissoko ile başlayan Ömer’le devam eden ve Erkan’la biten bir gol buldu. Burada Erkan’ın kontrol edişi ve vuruşu ne kadar güzel ve doğru ise Volkan’ın pozisyon almadaki gecikmesi de bir o kadar yanlıştı. Fenerbahçe’nin ilk yarıda pozisyon anlamında üretken olamamasının en büyük nedenleri hızlı oynamamaları ve haraketli olmamalarıydı.

ESKİŞEHİRSPOR HADDİNİ BİLDİ
Eskişehirspor haddini bilerek oynadı. Oyunun güzelliğinden çok puan alma düşüncesindeydiler ama bunu yaparken de oyunu hiç çirkinleştirmediler. Fenerbahçe Eskişehir’in dengesini hiç bozamadı.
İkinci yarı Meireles-Mehmet Topal değişikliği bir nebze orta alanı kontrol etme adına önemliydi. Fakat, Eskişehir ilk yarıdaki oyun disiplininden hiçbir şey kaybetmeden 65. dakikaya kadar zaman zaman etkili oldu. Bulmuş oldukları birkaç pozisyon yine Fenerbahçe’nin ilk yarıdaki yanlışları tekrarlamasındandı.

PENALTI HATALIYDI
WEBO’nun oyuna girmesi Fenerbahçe’nin üretkenlik anlamında daha fazla görünmesine sebep oldu. Buldukları iki pozisyonda da Webo imzası vardı. Buna karşın yine defans arkasına atılan topla gelen gol, herhalde Fenerbahçeli oyuncuların beklemediği bir durumdu ama çabuk tepki gösterdiler. 10 kişi kalmalarına rağmen hakemin tartışmalı bir penaltısıyla 1 puanı aldılar. Geçen hafta olduğu gibi 2 puan kaybetmediler yine 1 puan aldılar.

EMRE DİKKATLİ OLMALI
Emre’nin futbolculuğuna ve sahadaki katkıları tartışılmaz. Sahadaki futbol agresifliğine saygı duyuyorum. Ama bunu aşırı yaptığı zaman hem kendine hem de Fenerbahçe takımına zarar verdiğini bilmesi gerekir. Hakeme gelince takdir haklarını hep Fenerbahçe’den yana kullandı. Emre’nin atılmasında da yardımcısının uyarısıyla devreye girdi.


Bunları da Beğenebilirsiniz