Gündem Haberleri

  Bu gece BM'den tampon bölge kararı çıkar mı

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  30.08.2012 - 11:39 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Fransa, 17 aydır süren Suriye krizine çözüm bulma amacıyla Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırdı. Ancak bugün TSİ 22.00’de başlayacak toplantıya katılım Fransa’nın istediği seviyede gerçekleşmiyor.

  BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinden yalnızca Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanı seviyesinde, (Laurent Fabius ve William Hague) hazır bulunacak. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton toplantıya katılmayacak.

   

  BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım kararını üç kez üst üste veto eden Rusya ve Çin’in dışişleri bakanları da toplantıya katılmıyor. Üç ülke adına BM Daimi Temsilcileri hazır bulunacak.

   

  Krizden en çok etkilenen komşu ülkeler de konseyin toplantısına davetli. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Ürdün, Lübnan ve Irak, dışişleri bakanı seviyesinde temsil edilecek. Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Gutierrez ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi de toplantıya katılacak.

   

  Fransa, toplantının resmi gündemini, “Uluslararası bilinç oluşturmak ve Suriye’de yaşanan insanlık dramına çözüm bulmak için harekete geçme çağrısı” olarak belirledi. Ancak ne BM Güvenlik Konseyi’nde ne de uluslararası kamuoyunda son ana kadar ortak bir ses yakalanabildi. Zirveye bir uzlaşma olmadan giden Fransa’nın tavrını, Paris’te 200 büyükelçiyi bir araya getiren ve Fransız diplomasisinin ana hatlarının çizildiği geleneksel Büyükelçiler Konferansı’nda konuşan Cumhurbaşkanı François Hollande ortaya koydu.

   

  Hollande, Türkiye’nin ‘tampon bölge’ önerisine atıfta bulundu: “Fransa için öncelikli konu insani durum. Bu nedenle Suriye topraklarında serbest bölge oluşturma çalışmalarına yardım ediyoruz. Türkiye’nin tampon bölge önerisi üzerinde çalışıyoruz. Yakın ortaklarımızla bu öneriyi değerlendiriyoruz.”

   

  “TAMPON BÖLGE ZOR”

  Ancak bu açıklamadan birkaç gün sonra Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında ve öncesinde konuşan Dışişleri Bakanı Fabius, BM Güvenlik Konseyi’nden karar çıkartmak şöyle dursun, Türkiye’nin “güvenlikli bölge” önerisinin bile gerçekleşmesinin son derece güç olduğunu itiraf etti:

   

  “Uçuşa kapalı bir tampon bölge olanaksız. Mültecileri korumak için uçaksavar ve hava varlıklarınız olmalı. Kara gücü de olmalı. Ve bu Fransa’nın yalnız alabileceği bir karar değil. Perşembe günü BM toplantısında tampon bölge önerisini masaya getireceğiz ama çok büyük zorluklar içeriyor.”

   

  Fabius, bu açıklamaları yaparken Fransa Dışişleri de önce Fransız gazetecilere, ardından da Fransa’da çalışan yabancı gazetecilere bu akşamki zirveden neden önemli bir karar çıkamayacağını anlattı. Rusya ve Çin vetosu sürerken karar almak olanaksızdı. Tampon bölge içinse askeri varlık gerekiyordu. Bunu Fransa tek başına, bölge ülkelerinin ve Güvenlik Konseyi’nin desteği olmadan yapamazdı. Üstelik ABD bu konuya çok sıcak bakmadığını açıkladı. Beşar Esad da toplantıdan bir gün önce kameraların karşısına çıkarak, doğrudan öneriyi getiren Türkiye’yi suçladı ve tampon bölge önerisini kabul etmeyeceklerini söyledi.

   

  Fransa’nın tampon bölge ve uçuşa yasak bölge gibi teklifleri yeniden öne çıkarıp ardından geri adım atmasında, ABD’den son günlerde gelen olumsuz mesajların katkısı olabilir. ABD, Suriyeli muhaliflerin sürgündeki hükümet olarak tanınmasına da karşı çıkmıştı.

   

  MISIR’IN DİPLOMASİYE BÜYÜK DÖNÜŞÜ

  Uluslararası toplumun Suriye krizinde yaşadığı tıkanıklığı aşması için Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi, Mısır, İran, Suudi Arabistan ve Türkiye’den oluşan yeni bir “temas grubu” oluşturulmasını önerdi.

   

  Le Monde gazetesi bugün bu öneriyi manşet yaparak, “Mısır’ın diplomasiye büyük dönüşü” başlığını kullandı. Yine toplantı öncesi Bağlantısızlar’ı bugün Tahran’da bir araya getiren, Esad rejimini destekleyen İran da alternatif bir ses arayışında. Bağlantısızlar toplantısına 120 ülkeden 30 dışişleri bakanı katılıyor. Bu toplantıya Suriye Dışişleri Bakanı da davetli.

   

  BAN Kİ-MUN’DAN İRAN’A ÇAĞRI

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran hükümetinden Esad rejimini şiddete son vermesi konusunda ikna etmesini istedi. Ban’ın İran’a gitmesine sıcak bakmayan ABD yönetimi, hemen bu açıklamanın ardından “İran’ın oynaması gerektiği bir rol olduğu konusunda hemfikiriz. Ama bu rol Esad rejimi ile ilişkiyi kesip, onlara bilgi, silah ve mühimmat yardımı yapmaya son vermesinden ibarettir” diye alaylı tepki verdi.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı