Gündem Haberleri

  Bu fotoğrafın sırrı yakında çözülüyor

  Hürriyet Haber
  29.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yirmi yıl önce ‘‘Viking 1’’ adlı uzay aracı tarafından gönderilen Mars fotoğraflarında, insan yüzünü andıran toprak biçimlerine rastlanmıştı. NASA, 20 yıldan beri insanların kafalarını karıştıran bu fotoğrafın sırrının önümüzdeki hafta çözüleceğini açıkladı. NASA Jet Propulsion Laboratuarı tarafından yapılan açıklamada, Kızıl Gezegen'in üstünde alçak bir yörüngede seyreden Mars Global Surveyor aracının her 8 günde bir, insan yüzü görünümünün bulunduğu ‘‘Cydonia’’ bölgesini tarayacağı belirtildi. Açıklamada, Mars aracında bulunan kamera ile görünümün yakalanmasına, yüzde 30 ile 50 arasında şans verildiği belirtildi. 1976 yılında Viking 1 aracı tarafından çekilen fotoğrafların 1873 kilometreden alındığı hatırlatılan açıklamada, bu kez fotoğrafların hem daha yakından, hem de daha güçlü bir kamera ile tesbit edileceği bildirildi.

  YENİ UZAY ARACI

  Öte yandan Mars Global Surveyor'un gönderdiği son fotoğraflar, Kırmızı Gezegen ile ilgili olarak bilim adamlarını tekrar harekete geçirdi. Fotoğraflarda, dev nehir yatakları tespit eden bilim adamları, Mars'ın milyonlarca yıl önce sulak ve yaşam dolu olduğu konusundaki tezlerinin giderek kuvvetlendiğini söylüyorlar. Mars Global Surveyor tarafından gönderilen son fotoğraflarda, su yataklarının yanı sıra, kırmızı gezegende buz bölgelerinin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

  Bu arada yaklaşık bir yıl sonra, 3 Ocak 1999'da Mars'a yollanacak olan ‘‘Mars Polar Lander’’ aracı, Mars Global Surveyor tarafından yapılacak harita çalışmalarından sonra, gezegenin güney kutbuna yakınında, en ilginç ve kolay araştırma yapılabilecek bir bölgeye indirilecek. Araç, gezegenin yüzeyinin derinliklerinden atmosferine kadar pek çok konuda araştırma yapacak. Bilim adamları, Mars'ın güney kutup bölgesinin çok garip bir yapıda olduğunun bilindiğini ve araştırmaların bu bölgeden sürdürülmesinin, birçok bilinmezi çözme açısından faydalı olacağını belirtiyorlar.

  Viking 1 uzay aracının çektiği bu fotoğraf, tam 20 yıl insanların kafasını meşgul etti. Mars yüzeyinde insan yüzüne benzeyen yer şekillerinin sırrı, önümüzdeki hafta çözülüyor. Kızıl Gezegen'in çevresinde yörüngede bulunan Mars Global Surveyor aracı, bu şekillerin bulunduğu bölgeyi inceleyecek.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı