Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu fotoğrafın sırrı çözüldü

  Mustafa Karakuş/hurriyet.com.tr
  06 Ağustos 2009 - 17:10Son Güncelleme : 06 Ağustos 2009 - 12:03

  Ukrayna'da 2004'teki seçimlerde, en güçlü aday Viktor Yuşçenko zehirlendi. Ancak Yuşçenko'nun nasıl zehirlendiği sırrını koruyordu. Bu konuyla ilgili ilk defa bilimsel bir rapor yayınlandı. Yuşçenko'nun bir laboratuvarda özel olarak üretilen dioksinle zehirlendiği ortaya çıktı.

  DÜNYA BU FOTOĞRAFLARI KONUŞMUŞTU

  Ukrayna'da 2004 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimi Batı ile Rusya arasında bir güç savaşına dönüşmüştü. Rusya, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kendisinden ayrılan Ukrayna'nın batıya yaklaşmasını istemiyordu. ABD önderliğindeki batı ülkeleri ise Ukrayna'da Viktor Yuşçenko önderliğinde başlayan Turuncu Devrim'e büyük destek verdiler. Rusya destek verdiği Yanukoviç'in seçimi kaybedeceğini fark edince değişik arayışlara girdi. Seçim süreci devam ederken Ukrayna cumhurbaşkanı seçileceğine kesin gözle bakılan Viktor Yuşçenko'nun zehirlendiği haberi dünya kamuoyuna bomba gibi düştü. Yuşçenko gizli bir el tarafından zehirlenmiş ve ölümle pençeleşiyordu.       

  VİYANA'DA TEDAVİ EDİLDİ

  Batı derhal olaya müdahale etti ve Yuşçenko Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir klinikte tedavi altına alındı. Ancak Viktor Yuşçenko'nun yüzü bir iki gün içinde yaşlanmıştı. O dönemde Rusya'nın şimdiki Ukrayna Cumhurbaşkanı Yuşçenko'yu zehirlediği iddia edilmişti ama bu hiç bir zaman kanıtlanamadı. Aradan 5 yıl geçmesine rağmen Yuşçenko'nun nasıl zehirlendiği hala gizemini koruyordu. Bu olayla ilgili ilk defa bilimsel bir rapor yayınlandı. Viyanalı bilim adamlarının yayınladığı raporu göre, Viktor Yuşçenko dioksinlerin en zehirlisi olan TCDD ile zehirlenmişti. Rapora göre dioksin bir laboratuvarda özel olarak üretilmişti. Dioksin insan vücudunda olması gerekenden 50 bin defa daha fazla bulunmuştu. Yuşçenko'nun hayatı kurtarıldı ancak bu zehirin gövdeden atılması için tam 15 gerekti. Ancak Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın yüzünde kalıcı hasar oluştu. Yuşçenko bugün hala yüzü deforme olmuş bir şekilde hayatını sürdürmek zorunda kalıyor.

  Dioksinlerin en zehirlisi olarak bilinen TCDD'yi ABD Vietnam savaşı sırasında sivillere karşı kullanmıştı.

  TURUNCU DEVRİM

  Turuncu Devrim Ukrayna'daki 21 Kasım 2004 Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde, Kasım 2004'ten Ocak 2005'e kadar yaşanan politik olaylara verilen isim oldu. Turuncu denilmesinin sebebi cumhurbaşkanı adaylarından Viktor Yuşçenko'nun seçim kampanyası dönemince bu rengi kullanmasıdır.

  Seçimlerde Viktor Yuşçenko ve Viktor Yanukoviç aday oldu. Seçimde Yuşçenko yüzde 46.69 rakibi olan Yanukoviç ise 49.42 oranında oy kazandı.

  Yuşçenko Donetsk ve Lugansk bölgelerinde seçime hile karıştırıldığını belirterek taraftarlarından Kiev'de gösteri düzenlemesini istedi. Gösteriler ilk olarak Kiev'deki Bağımsızlık Meydanı ve Ukrayna Parlamentosu olan Verkhovna Rada'nın önünde başladı.

  Gösterilerin büyümesi üzerine 429 milletvekilinden oluşan Verkhovna Rada seçimleri 255 oyla geçersiz ilan etti. 26 Aralık 2004'te seçimler tekrarlandı. Tekrarlanan seçimlerin sonucunda, 10 Ocak 2005'te Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu Yuşçenko'nun %51.99 Yanukoviç'in %44.20 oranında oy aldığını resmi olarak açıkladı. Yanukoviç'in Yüksek Mahkemeye yaptığı itiraz bir sonuç vermedi ve Viktor Yuşçenko 23 Ocak 2005 tarihinde yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevine başladı.


  DÜNYADAN KISA KISA...

  TÜRK ALTIZLARIN ANNESİ 8. KEZ HAMİLE 
  Almanya'nın başkenti Berlin'de doğan ve babaları Türk olan altızların Polonya kökenli annesi Roksana, yine hamile olduğunu açıkladı. Roksana, Meryem (4) adlı kızlarından sonra dünyaya getirdiği Ahmet, Zehra, Zeynep, Rana, Adem ve Esma adlı altızlarından sonra şimdi 8. çocuğuna hamile olduğunu söyledi.

  YAŞLILAR İÇİN İLGİNÇ UYGULAMA
  Çin'de yaşlıların toplu taşımada büyük sıkıntı çekmesi üzerine ilginç bir yöntem bulundu. Çin'in Şanghay kentinde yaşlılar için şehir içi otobüs uygulaması başlatıldı. Şinhua ajansının haberine göre, özellikle mesai saatlerinin yoğunluğu nedeniyle yaşlıların toplu taşımada büyük sıkıntı çektiği hususunda birçok şikayet aldıklarını belirten belediye yetkilileri, sadece 70 yaş ve üzeri yaşlıların yararlanacağı otobüslerin hizmete girdiğini duyurdu. 

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı