Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu fotoğraf sosyal medyada fırtına kopardı

  BERLİN
  17.05.2017 - 12:36 | Son Güncelleme:

  McDonald’s şubesinin Almanca ve Türkçe ‘Taşınıyoruz’ açıklamasındaki adres farklılığı, “Türklere karşılık ırkçılık yapılıyor” suçlamalarına yol açtı. Sosyal medyadan McDonald’s şubesine tepki yağdı.

  MCDonald’s, Almanya’nın Mannheim kentinin merkezindeki Marktplatz’daki 40 yıllık şubesini kapatıyor. Bu nedenle restoranın penceresine Almanca ve Türkçe “Taşınıyoruz” açıklamaları asıldı. Ancak adresteki farklılık, ortalığı karıştırdı.
  Almanca açıklamada taşınılan yerin adı Wasserturm olarak yazıldı. Türkçe açıklamada ise Mittelstr. 12 adresi veriliyor. Ancak Mannheim’de Mittel Caddesi yabancıların yoğunlukta yaşadığı, sorunlu bir semt olarak tanınıyor. Bu nedenle Türkçe açıklamadaki adres, Türkler arasında “Bize ırkçılık yapılıyor” algısına yol açtı. Adres farkı, “Alman müşteriler, kentin en nezih yeri ve alışveriş merkezlerinin karşısındaki Wasserturm’a davet edilirken, Türkler sorunlu semte layık görülüyor” diye yorumlandı. Sosyal medya üzerinden McDonald’s şubesine karşı tepki yağdı.

  ÇOK AĞIR ELEŞTİRENLER OLDU

  Şubeyi “Nazilikle” suçlayanlar bile oldu. Bir sosyal medya kullanıcısı fotoğrafı Facebook hesabına koyarak, “CİDDİ MİSİNİZ??? Almanlar daha iyi yer olan Wasserturm’a gönderiliyor, Türkler kötü yer olan Mittelstrasse’ye” diye yazdı. Bir başka kullanıcı, “Türkler otobüste arkaya, diğerleri öne... Geleceğin müziği bu...” yorumuna yer verdi. Türkçe yazının vitrinden kaldırılması üzerine “Bu fotoğraf fake” (sahte) diyenler oldu.

  ŞUBE YÖNETİCİSİ KENDİSİNİ SAVUNDU

  Şubeyi işleten Manfred Büch, yazıyı doğruladı ve yanlış anlaşıldığını ve bundan dolayı çok üzgün olduğunu söyledi. Büch, ilanla sadece kapatılan Marktplatz şubesi yakınında başka McDonald’s şubeleri de bulunduğuna dikkati çekmek istediğini, Türk ve Alman müşteriler arasında kesinlikle bir ayrım yapmak istemediğini söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı