"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Bu filmi mutlaka izleyin

Hani bazı filmler vardır, tekrar tekrar izlemekten büyük keyif alırsınız.

Size yaşama sevinci ve tutunma arzusu verir, bir başka deyişle içinizi temizler.

Bir yemekçi olarak, yemeği, mutfağı konu alan filmleri her zaman ilgiyle izlerim. Bu filmlerin hepsinden aynı keyfi aldığımı söyleyemem. Ama bazıları da vardır ki, yaptığım işin ne kadar tutku dolu bir iş olduğunu ve özveri gerektirdiğini hatırlatır bana.

İşte geçenlerde izlediğim “Julie and Julia” da böyle filmlerden biriydi. Biri 60’lı, diğeri 90’lı yıllarda genç olmuş iki kadını konu alıyordu film.

İki kadının ortak özelliği ise yemek yapmaya tutkuyla bağlı olmalarıydı.

Filmin kahramanı olan iki kadından biri Julie 30’lu yaşlarına yaklaşmış, hayatını sekreterlik yaparak kazanan hoş biri.

Hayatında tutkuyla bağlanacağı bir şeyler ararken annesinden aldığı bir yemek kitabı onun bu isteğini yerine getirmesine yardımcı oluyor. Çünkü Julie kendisine ait blog’da bu kitaptan seçtiği yemekleri tanıtmaya başlıyor.

Hedefi ise 365 güne, kitapta bulunan 524 tarifi sığdırmak. Genç kadın, özveriyle yemeklerin tümünü yapıp yaşadığı deneyimleri blog okuyucularıyla paylaşıyor.
Yararlandığı ve hayranı olduğu diğer kahraman ise Julia. Bu rolü ise benim oyunculuğuna her zaman hayran olduğum Meryl Streep üstlenmiş.
Kendine has bir kadın olan Julia Child, yemek yapmayı her şeyden çok seven ve Amerikan kadınlarına yemek yapmayı öğreten kitabını yazar. Ve bu kitap yıllar sonra genç bir kadının hayata tutunmasına yardımcı olur.

Evet bu, gerçek bir hikayeden yola çıkılarak yapılmış tutku, yaşama sevinci ve sevgi dolu bir film.

Mutlaka izleyin derim.

PEYNİRLİ DOMATES DOLMASI

· 6-7 adet orta boy domates
· ½ su bardağı rendelenmiş
orta yağlı beyaz peynir
· 2 adet yumurta
· 1 çay kaşığı tuz, karabiber
· ½ su bardağı rendelenmiş
taze kaşar peyniri
· yemek kaşığı sıvıyağ

YAPILIŞI
Domatesleri yıkayıp kuruladıktan sonra üstlerinden bir santim kalınlığında kesin. ıçlerini de çay kaşığı yardımıyla oyun. Domatesleri bir tabağa ters çevirip sularının akmasını bekleyin. Orta yağlı ve orta sertlikte olan beyaz peyniri bir kaseye rendeleyin. Üzerine yumurtaları kırıp tuz ve karabiberi ekleyin.
Bir taraftan çatal yardımıyla ezerek karıştırırken, bir taraftan da rendelenmiş kaşar peynirini ilave edin ve malzemeleri iyice karıştırın.
Hazırladığınız karışımı süzülmüş vaziyetteki domateslerin içine paylaştırın. (dikkat etmeniz gereken nokta pişerken taşmaması için malzemelerin üzerinde ikişer santim boşluk bırakmaktır) Hazırladığınız domates dolmalarını 2 yemek kaşığı sıvıyağla yağladığınız tepsiye yerleştirin.
Dolmaları 5 dakika önceden 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 25-30 dakika kadar pişirip çıkarın. Özellikle et ve tavuk yemeklerinin yanında garnitür olarak ikram edebilirsiniz.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI