Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu eğitimle kadın sorunu çözülemez

  Emre BAYLAN / DHA
  14 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2011 - 23:51

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenen 1’inci Antalya Kadın Zirvesi’ne katıldı.

  Zirvenin açılışında konuşan Şahin, bugünkü düzende temel sorunun kadının yaşam hakkı olduğunu belirterek, erkeği ve kadınıyla topyekün mücadele çağrısı yaptı. Bakan Şahin, şiddetin bir sorun olduğunu, bunu önlemenin yolunun eğitim ve istihdam sorununun çözülmesinden geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

  “Buna üçüncü olarak erkeklerdeki ataerkil, geleneksel bakış açısını değiştirmemiz lazım. Bu çok daha zor. Yüzyılların getirdiği bir yapıda akşamdan sabaha olmaz ama büyük bir mücadele ve büyük bir dönüşüm gerekiyor. Temel eğitimde sosyal bilgilerde babayı gazete okutup anneyi mutfakta tutan bir eğitim sistemi devam ettiği sürece bunlar çözülemez. İşte bu yüzden Talim Terbiye Kurulu’nda ‘Toplumsal Cinsiyet Komisyonu’ oluşturuldu. Bütün kitaplara bakılıyor. Gazete okunacaksa kadın erkek beraber okuyacak, mutfağa girilecekse kadın erkek beraber girecek.”

  Kardeşim Bilgehan

  Şahin, TBMM’de kadın hakları konusunda Avrupa Birliği normları kapsamında çok önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğini vurguladı, zirveye katılan CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ı işaret ederek, “Ben kardeşimin Avrupa Birliği boyutunda nasıl mücadele ettiğinin, nasıl gayret ettiğinin birebir şahidiyim. Emeğe saygılı olacağız. Fikir nereden gelirse gelsin birbirimize saygı duyacağız ve
  doğru fikirlerin altına imza atacağız” dedi.  

  Çocuk  gelinlerle mücadeleyi  bilirim

  Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin bu yıl ana temasının “Ve Kadın Dünyaya Dokundu” olarak belirlendiğini hatırlatan Şahin, salonda bulunan ve bir çocuk gelini temsil eden canlı mankene dikkat çekerek, şöyle dedi: “İnsanoğlu varolduğu sürece kadın yaşama dokunuyor. Kadının yaşamına daha çok dokunmamız gerekiyor. İşte bugün canlı manken olarak yanımızda duran çocuk evliliklerle ilgili mücadelenin nasıl verildiğini biliyorum. Çocuk yaşta okulda olması gereken çocukların asla evlendirilmemesi mücadelesi, kadın-erkek hepimizin mücadelesidir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı