« Hürriyet.com.tr

Bu düzen er geç düzelecek…

HAYVANLAR ALEMİ (41) - Sevgili Serdar, Cazgır ya da Karasurat lakaplı sitedeki bu hayvan düşmanının dört takla atan aracından ağır yaralı olarak bir kişi çıkmıştı. Hemen yakındaki hastaneye kaldırılan “cazgır” ya da “karasurat”ın ayaklarınn ikisinin de kırıldığı haberi herkesi rahatlatmıştı. Yani araçta başkalarının olmaması ve kazanın ölümsüz atlatılması “insan olarak” herkesi rahatlatmıştı. Hayvanlar arasında da “cazgır”ın kurtulmasına sevinenler oldu mu bilinmez ama komşuluk hakkı, aynı sitede yaşama alışkanlığı nedenleriyle kedi cinayetlerinin faili olduğu artık kesinkes bilinen birinin kaza geçirmesi bizler açısından üzücüydü. (Sezai BAYAR / Ankara)

Hürriyet Haber
X

Kedilerin, hele anne olarak acı içinde kıvranan Masume’nin evlat katiline karşı olan duygularını kestirmek bizim dışımızda bir olaydı. Acaba “Keşke ölseydi hak yerine gelirdi” mi demişti.

 

Üç evladını cinayetlere kurban veren bağrı yanık, kederli ve acılı tek kişi olan Masume’nin, “İlahi adalet varsa eğer, ilahi adaleti dağıtanın adil davranacağına inanıyorum. Bu inancımı hâlâ koruyorum” dediği haberleri yayıldı site içinde.

Hâlâ soğukkanlılığını koruyan, kin duygusu taşımadığı anlaşılan Masume’nin aklı zaten Benek’teydi.

 

Çünkü Benek kaybolalı yemeden içmeden kesilmiş, beti benzi yerine gelmemişti. Bir hafta olmuştu Benek hâlâ ortalıklarda görülmüyordu.

 

Acaba yavrularını alan, onlara sıcak yuva sunan yeni sahiplerinin bulundukları semtlere gidip yavrularını aramaya mı çıkmıştı Benek?

 

Küçük yaşta bebelerini evlatlık vermek zorunda kalan Benek, Masume’nin son gözağrısıydı.

 

Dört yavrusunu kaybetmiş bir ana durumunda kalması, torunlarına doyamadan onlara veda etmek zorunda kalması Masume’nin kader çizgisinde bunları da yaşamak varmış meğer.

 

Tesadüfler üzerine kurulan bir yaşam düzeninde, hayvanlar için yaşam mücadelesi, insanlara göre nerdeyse üç-dört kat riskliydi.

 

Kim korursa korusun, sokak kedileri sokakta kaldıkları sürece, insanlar istedikleri kadar onların lehine, yaşamlarını iyileştirme yönünde ne kadar çaba sarfetderlerse etsinler, “hayvan, hayvan olarak” toplumda yerini alacaktı. Almak zorundaydı.

 

Doğanın kuralı buydu.

 

Çıkarılan yasalar, insanların hayvanlara, çevreye, doğaya duyarlı olmaları çok önemli gelişmeler sayılırdı. Bunların daha da yoğunlaşması, nesilleri tükenenlerin korunması için çaba sarfedilmesi çok iyi gelişmelerdi ama insanların sorunları öylesine çeşitleniyor, öylesine mücadele alanı insanlar için de öylesine daralıyordu ki, duyarlı kalanların sayısı giderek azalmaya mahkumdu.

 

Yaşam mücadelesinde önce insan geliyordu haklı olarak.

 

Masume’ye elini uzatan eşim ve kızımın bu konudaki duyarlı tutumları hiç bir zaman değişmedi değişmesine. Zaman zaman moralleri bozulmadı değil. Gizli gizli yemek taşımak, her an kedi düşmanları ile yüzyüze gelip onlarla söz dalaşına girmek insanı yıpratıyordu haklı olarak.

 

Masume’nin “masum” olduğunu, sadece Masume değil, tüm hayvanların masum olduklarını anlatmak, onların doğanın bir parçası olarak yaşama hakkının önüne geçilemeyeceği vurgulamak sadece bizim değil, tüm insanların sorumluluğunda olmalıydı.

 

Masume belki kedilerini öldüren ama insanların çıkardıkları yasalara göre yargılanıp cezalandırılmayan katilin iki ayağının kırılmasına fazla üzülmemişti belki de. İlahi adaletin sonucunu bekliyordu. Belki de katilin iki ayağı sakat kalacaktı.

 

Kalsa bile Masume’nin dört yavrusunu geri getirecek değildi ki bu ilahi ceza.

 

Yetişkinlere, onların çocuklarına doğa sevgisini aşılamak, hayvan sevgisini mümkün olduğunca onları severek, onlara daha yakın olmayı sağlayıp vermek her anne babanın görevi olmalıydı dünyamızda.

 

Sevgi her şeyin önünde gelmeliydi artık.

 

Gerçi, sitede çocuklar sayesinde sevgi çemberi genişlemişti. Tomi’nin site içindeki 5 aylık yaşam süreci sırasında kedi ve köpeklere karşı sevgi kıvılcımları sitedeki büyüklere de sıçramıştı.

 

Ne var ki Tomi’nin de bir gece yarısı “çuval operasyonu” sonucu ortadan kaldırılması vebir hayvan barınağina bırakılması, bu sevginin daha da köpürmesini engellemişti.Tabii bir süre için. Çünkü bir Tomi gider, on Tomi gelirdi artık.

 

Masume’nin yavruları cinayete kurban gşdebilirdi. Ama yüzlercesinin yaşam hakkı ortadan kaldırılamazdı. Yeni Benek’ler, Karambolar, Cızırtılar, Pamuk’lar dünyaya gelecekti. Bunun önüne geçmek imkansızdı. Doğaya aykırıydı. Ve düzen değişmek zorundaydı. En azından eski kadar acımasız bir düzene son verecek filizler yeşermeye başlamıştı bile.

 

Sevgiler,

 

Sezai

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Güney Afrika’nın tatil cenneti: Durban
GezginGezgin
Kuzeyin soğuk şehri: Oslo
GezginGezgin
10 adımda Norveç fiyortları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gördüğünüzde gerçek olduğuna inanamayacağınız doğa harikaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyanın en nefes kesici 10 yolu
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tam da şu sıralar gidilmesi gereken yerler! Hepsi hem vizesiz hem de çok ucuz...