"Eray Görgülü" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Eray Görgülü" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Eray Görgülü

Bu Devran ne kadar sürer

ANKARA’nın en güzel yeşil alanlarından biri olan Ahlatlıbel’de bir Devran vardı bilirsiniz.

Bir dönem Başkent’in yeşillikler içinde en gözde ve nezih restoranlarından birisi. Çankaya Belediyesi, 2009 yılında Ahlatlıbel’de otopark ve büfelerle birlikte Devran Restoran’ın işletmesini belediye şirketi olan Çankaya Belde AŞ’ye teslim etmişti. Şirketin başına da Serdar Karaduman getirilmişti.
Çankaya Belde AŞ, ne hikmetse bu yılın başında Devran Restoran’da bir tadilata girişti ama aylar oldu bu tadilatın sonu gelmedi. Ankaralılar, kış aylarıdır herhalde tadilat yaz ayına yetişir diye bekledi ama nafile.
Şimdi Ahlatlıbel’deki Devran Restoran, içi yıkık dökük bir halde onarılmayı ve yeniden hizmete girmeyi bekliyor. Belediye yetkilileri, tadilatın niye yapılamadığına yönelik sessizliğini korurken, Belde AŞ Genel Müdürü Serdar Karaduman, “kaynak arayışı içinde olduklarını” söylüyor. “Madem kaynağınız yoktu, işleyen restoranı niye yıktınız?” sorusunu ise, “20 yıl olmuştu, artık eskimişti, hizmet veremez haldeydi” diye yanıtlıyor. Karaduman’ın bu sözlerinin ardına bize de şu soruları yöneltmek kalıyor:
Altı üstü bin metrekarelik bir restoranı “bütçe” bahanesiyle yenileyemeyen bir şirkete koca Ahlatlıbel niye, nasıl teslim edilir? Tadilat için gerekli kaynak, şirketin kasasında yok mudur? Şirkette yoksa, belediye duruma müdahil olamaz mı? Hiçbiri olmazsa, Ahlatlıbel’e özellikle hafta sonları giriş yapan yüzlerce araçtan alınan otopark parası da mı kaynağı karşılamaz? Ve son soru: “Bu plansızlıklarla bu Devran ne kadar sürer?”

Kaldırım senin neyine

İNÖNÜ Bulvarı’nda Kadir Sevim’i göçüğe, vatandaşları da dehşete düşüren çöküntünün ardından bilirkişi raporu da hepimizi şaşkına çevirdi. Detaylarını dün gazetemizde yayınladığımız raporda herkes, “tali kusurlu” gösterilirken, “asli kusurlu”ya yönelik bir ifade kullanılmıyordu. Kadir Sevim’in ölümüne yönelik ise bilinçli taksir olmadığı belirtilirken, “olay anında kaldırım üzerinde oluşu aksi tesadüf” olarak değerlendiriliyordu. Raporu hazırlayanlar haklıydı aslında! Ne işin vardı kardeşim kaldırımın üstünde hem de sabahın köründe. Bilmiyor musun? Ankara’da kaldırımlar araçların, yollar da araçların. Otomobilden kalan boşluklar yalnızca yayaların. Onların arasından yürüyeceksin, kaldırım senin neyine.

Eymir’in yolları

YAZ aylarının gelmesiyle birlikte araç girişinin tartışılmaya başlandığı Eymir Gölü’nde yollar yine köstebek yuvasına dönmüş durumda. Şikayetlerin sıklaştığı şu günlerde de Çankaya Belediyesi’nin, yolların asfaltlanmasına yönelik harekete geçtiğini duyduk. Yaz ayları bitmeden Eymir Gölü asfaltlanırsa, herkes büyük memnuniyet duyacak.

X