BARTIN HABERLERİ

BÜ’den Barınma Sorununa Çözüm Arayışı

IHA
26.02.2015 - 11:31Son Güncelleme :

BARTIN ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN YAYINLANAN ÇALIŞMADA, BARTIN’DA ÜNİVERSİTENİN KURULMASI SONRASI BARINMA SORUNUNUN YAŞANDIĞI TESPİT EDİLEREK, ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULDU.

IHA

Bartın Üniversitesi tarafından yayınlanan çalışmada, Bartın’da üniversitenin kurulması sonrası barınma sorununun yaşandığı tespit edilerek, çözüm önerileri sunuldu.
Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Said Ceyhan editörlüğünde yayınlanan “Bartın Üniversitesi’nin Bartın Konut Piyasasına Etkileri ve Çözüm Önerileri” isimli çalışmayla şehirdeki konut sorununa yönelik tespitler ve çözüm önerileri sunuldu. Kitapta, Üniversitenin kurulduğu yıldan sonraki 2007-2012 yılları arasında şehrin nüfusunun yüzde 3,46 arttığı ve üniversitenin öğrenci sayısının ise her yıl ortalama yüzde 25 arttığı kaydedildi. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından açılan yurtların ise öğrenci oranının yüzde 13.06’lık bir kısmını karşılayarak oldukça yetersiz kaldığı belirtilerek, konut fiyat endeksinin değer artışının yüzde 41,54 olarak gerçekleştiği vurgulandı. Bu noktada Bartın’da konut fiyatının ve kira bedellerinin oldukça yüksek olduğu ifade edilerek, çözüm önerileri sunuldu. Maddeler halinde verilen önerilerde şunlar yer aldı, ilk olarak, emlak piyasasındaki darlık ve fiyatlardaki yüksekliğin ortadan kaldırılması için toplu konut yapımına ağırlık verilmesi. İkinci olarak, özel sektörün yatırımlarıyla konut yapımının gerçekleştirilmesi. Üçüncü olarak, üniversite, mülki idareler, mahalli idare kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının bu yatırımların önünü açmak için işbirliği içinde olması. Dördüncü olarak, yurtlar ve diğer konutların fiyatlarının günün şartlarına uygun hale getirilmesi. Beşinci olarak, ticari zihniyetin değişimini sağlayarak, kiracı memnuniyetinin ön planda tutulduğu profesyonel işletmelerin kurulmasının teşvik edilmesi. Altıncı olarak, konut üretimindeki kârlılık oranı yüksekliği göz önünde tutularak, sektörün ilgisinin alana yönlendirilmesi. Son olarak, kentin geleneksel yapısı korunarak çok katlı binaların yapılmasına öncelik verilmesi sorunun çözümü için önemlidir. Çok yönlü gerçekleştirilen çalışmanın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verileriyle birlikte Bartın’da konut yapımını üstlenen firmaların ve öğrencilerin görüşleri de alınarak hazırlandığı bildirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bartın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bartın ilinden BÜ’den Barınma Sorununa Çözüm Arayışı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2015 tarihinde saat 11 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça BÜ’den Barınma Sorununa Çözüm Arayışı haberi güncellenecektir.

BARTIN İLÇELERİ
BARTIN NAMAZ VAKİTLERİ
22 Kasım 2017, Çarşamba
 • İmsak
  05:54
 • Guneş
  07:41
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:09
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı