İZMİR HABERLERİ

Bu Daireler Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

IHA
06.10.2015 - 15:44Son Güncelleme : 06.10.2015 - 15:45
IHA

İzmir’de 20 milyon TL’ye mal olan konut projesini hayata geçiren Ege-Koop, dairelere kurduğu enerji panelleriyle elektrik faturası derdini ortadan kaldırıyor.
İzmir’de konut üretici Ege-Koop, vatandaşlar için elektrik faturası derdini ortadan kaldıracak ve çok tartışılacak bir proje hazırladı. ‘Kendi elektriğini kendisi üreten site’ konseptiyle başlatılan proje çalışmaları kapsamında Ege-Koop, toplam 20 bin metrekarelik alanda 20 milyon TL’ye mal olacak konut projesini hayata geçirdi. Toplam 200 konutun yer alacağı ve tanıtımın yapıldığı projede, her daireye ayrı bir enerji paneli kurularak, daireler kendi elektriğini kendisi üretecek. Konut sahibi olacak vatandaşlar, kurulacak panellerle 7.5 kilovatsaat (kwh) enerji üretebilecek.
ELEKTRİK FAZLA ÜRETİLEBİLECEK VEYA SATILABİLECEK
Kurulan panellerle üretilen 7.5 kilovatsaat (kwh)’lik elektriğin üretimi artırabileceği gibi, satışı da gerçekleşebilecek. Ege Koop Başkanı Hüseyin Aslan, proje hakkında bilgi vererek, "1 yıl sonunda bitmesi planlanan proje sonunda vatandaşlar, 150 bin ile 180 bin TL arasında değişen fiyatlarla ev sahibi olabilecekler. Daireler kurulan enerji panelleri sayesinde tüm enerji ihtiyaçlarını kendileri üretebilecek. Bu kalitede ve böylesine bir ilke sahip konutu bu fiyatlara İzmir’in herhangi bir yerinde alabilmek mümkün değil. Türkiye’de kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 70’ine varan kısmının Bulgaristan’dan ve Rusya’dan alındığı düşünülürse uygulayacağımız sistemin değeri çok daha iyi anlaşılacaktır. Bu projeyle enerjide dışa bağımlılık azalır, tüketici enerji masrafları azalır, hava kirliliği azalır, küresel ısınma azalır, kurulumu ve bakımı kolaydır. Bu projede konut sahibi olacak ve yaşayacak vatandaşlarımız günde 7.5 kv enerji üretebilecek, gerektiğinde bunu artırabilecek ve devlete de satabilecek" dedi.
"DEVLET POLİTİKASI OLSUN"
Hüseyin Aslan, yenilenebilir enerji kaynaklarının devlet politikası haline gelmesi gerektiğini ifade ederek, "10 ay bu kentte güneş var. Böyle bir ülkede bunun anlaşılamaması bana göre eksikliktir. Bu yatırımın mutlaka özendirilmesi gereklidir. Dışarıdan alınan her kaynağa para ödüyoruz. Yerel yönetimlerin, hükümetin bu tür yatırımları desteklemesi lazım. Yurt dışında KDV indirimleri gibi birçok alanda destek sağlandı. Türkiye’de de artık devlet politikası olması gerekir. Hem cari açığın azalmasında hem de sağlıklı yaşam için önemli adımlar atılacaktır" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bu Daireler Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2015 tarihinde saat 15 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bu Daireler Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı