Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu dağa tırmanmak yasak

Hakkari'deki Cilo Dağları'na, yasak nedeniyle uzun yıllardır tırmanış yapılamadığı, bazı kulüplerin hazırladıkları tırmanış duyurularının ise yasal olmadığı bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, tırmanılması yasak veya izne tabi dağlarla ilgili her yıl yetkili makamlardan federasyonlarına yazıların geldiğini, Cilo Dağları'nın da tırmanılması yasak dağların arasında yer aldığını belirtti.

Karaca, şunları söyledi:
“Cilo Dağı'na tırmanış yasağı, bizim kararımız değildir. Yetkili makamlar Cilo Dağları'na tırmanış yapılmasını 15-16 yıldır yasaklamıştır. Bazı kulüplerin bu yasağı görmezden gelip, internet sitelerinde tırmanış programı duyurusunda bulunmaları yasal değildir. Dağcılarımızın bu tür yasaklara uyması gerekir. Dağcılık Federasyonu resmi bir kurumdur ve yasak kararlarına uymak zorundadır.”

Alaatttin Karaca, bazı kulüp ve kişilerin Dağcılık Federasyonunu devre dışı bırakıp, Cilo Dağları'na tırmanmalarının bazı yasal sıkıntılara da yol açtığını ifade etti.

Hakkari Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Topluluğu Başkanı ve Zirve Dağcılık Hakkari Temsilcisi Hacı Tansu, bir süre önce Cilo Dağları'na tırmanış düzenlemiş, Hakkari İl Jandarma Komutanlığı ise “Geçici Askeri Güvenlik Bölgesi” içerisinde yer alan Cilo Dağları'na izin verilmediği halde tırmanış yaptığı için Hacı Tansu hakkında Hakkari Valiliğine suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler