Dünya Haberleri

  Bu da ABD’nin krizi

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  05.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD de kendi karikatür krizini yaşıyor. Washington Post’un Savunma Bakanı Rumsfeld’i hekim kılığında, bir gaziye "Senin durumunu savaşta pekişmiş olarak not ediyorum" derken gösteren karikatürü yayınlaması Pentagon’u kızdırdı.

  WASHINGTON Post gazetesinin 29 Ocak’ta yayınladığı bir karikatür, ABD Genelkurmay Başkanlığı’ndan çok sert tepki aldı. Tom Toles tarafından çizilen karikatürde, "Dr. Rumsfeld" olarak görülen ABD Savunma Bakanı, kolları ve bacakları olmayan bir askere "Senin durumunu savaşta pekişmiş olarak not ediyorum" derken görülüyor. Genelkurmay Başkanı Peter Pace ve beş diğer kuvvet komutanı gazeteye yolladığı ortak imzalı mektupta, gönüllü olarak hizmet veren ve ülkeyi savunan askerlerin bu şekilde gösterilmesinin "tatsızlığın da ötesinde" olduğu belirtildi.

  Komutanlar, gazetenin istediğini yayınlamakta serbest olduğunu, ancak travmatik ve yaşam boyunca kalıcı yaralar alan askerlerin bu şekilde sergilenmesinin duygusuzluk olduğunu, okuyuculara da hizmet etmediğini vurguladılar. Komutanlar, Washington Post’un itibarının da etkilendiğinin altını çizerek, "Hepimiz, çok ender olarak aynı mektuba imza atarız. Ancak, şiddetli tepkiyi hak eden bu karikatürü cevapsız bırakamayız" dediler. Görevdeki askerlerin "daha iyi birer savaşçı haline gelmeleri" anlamında kullanılan "Savaşta pekişmek" Rumsfeld tarafından sık sık başvurulan bir ifade. Irak’ta görev yapan yüzlerce ABD askeri, bacaklarını ya da kollarını kaybetti. Karikatüre tepki gösteren okuyucular da oldu. /images/100/0x0/55ea7efcf018fbb8f883c027

  Asker yakınları inciniyor

  Irak’ta öldürülen ABD deniz piyadesi Sean H. Miles’ın cenaze töreni. Annesi ile birlikte tabutun başında duran 2 yaşındaki oğlu. Savaşta kol ve bacaklarını kaybeden askerin espiri malzemesi yapılması, Miles’ın eşi Genevieve Miles gbi insanların da duygularını incitiyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı