"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Bu cumartesi Bozcaada’da festival var!

BOZCAADA kendine özgü bir doku, bir tat, bir kültür artık. Ve bozulmadan korunması, koşmadan ilerlemesi için büyük çaba sarf ediliyor. Yerel tatları, yerel kültürü, ada harmonisini ön plana çıkaran güzel işler yapılıyor. Bozcaada’ya özgü yöresel yemeklerin, Bozcaada’da yaşayan yerel üreticiler ve Bozcaadalı kadınlar tarafından pişirilip sunulduğu “Bozcaada Yerel Tatlar Festivali” de bunlardan biri.
Bu yıl 4’üncü yılını kutlamaya hazırlanıyor.


Festivalin bu yıl uluslararası boyutu var

YURTDIŞINDAN davet edilen şefler de festivale katılarak kendi yemeklerini Bozcaada’nın yerel malzemeleri ile yorumlayacaklar.
14 Eylül Cumartesi günü sabah saatlerinde başlayacak festival gün boyu devam ederek gelincik şerbeti ve üzüm suyu eşliğinde farklı lezzet peşinde olanları baştan çıkarmayı hedefliyor.
Bozcaada’nın ve yörenin yerel tatlarını hatırlatıp adalı hanımların elleri ile hazırlanan yemeklerin konuklara ikramıyla devam edecek olan bu etkinliğin amacı da doğa cenneti olan Bozcaada’nın lezzet ve kültür konusunda değerlerinin ön plana çıkarılması.


İncesaz Grubu’ndan iyi müzik var

ULUSLARARASI üne sahip şeflerin yöresel yemeklere yorum katacağı festival saat 21.00’de Bozcaada Meydanı’nda gerçekleşecek İnce Saz Grubu’nun konseri ile sona erecek.

Bu cumartesi Bozcaada’da festival var

Bu yıl adaya özgü hangi lezzetler var?

ADA Mantısı - Tavşan Yahni - Oğlak Dolması - Ada Otlu Saganaki - Asma Yaprağında Keçi Peyniri – Pişi - Çiğ Dolma - Kuskuslu Kapama – Döşeme - Ada Otlu Börek - Nohut Ekmeği - Etli Sarma – Mafiş - Damla Sakızlı Muhallebisi - Ev Baklavası - Gelincik Şerbeti - Üzüm Suyu ve sürpriz lezzetler...

Bu cumartesi Bozcaada’da festival var

Nerelerde konaklayabilirsiniz?

ADA Otel: (0286) 697 88 58 - Katina: (0286) 697 02 42 – Kuşlu Konak: (0532) 789 66 51 - Ataol Çiftliği: (0286) 697 00 78 - Adabahçe Pansiyon: (0286) 697 80 32 – Kaikias Otel: (0286) 697 02 50 - Limani Otel: (0286) 697 04 05 – Ela Tenedos: (0530) 666 66 02
Bunlar adada benim bildiğim, sevdiğim, bizzat tecrübe ettiğim oteller. Ama daha onlarca küçük otel, tertemiz pansiyon var Bozcaada’da. Daha geniş seçenekler için: www.bozcaadarehberi.com’dan yararlanabilirsiniz.

X