Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu Cooper’ın paraşütü mü

  Hürriyet Haber
  27 Mart 2008 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mart 2008 - 09:26

  Amerikan polisi, dağlık bir arazide çocuklar tarafından bulunan bir paraşüt üzerinde inceleme başlattı. FBI, beyaz paraşütün, 1971 yılında bir yolcu uçağını kaçırıp, aynı bölge üzerinde paraşütle atladıktan sonra bir daha kendisinden haber alınamayan efsanevi hava korsanı D.B. Cooper’a ait olabileceğini düşünüyor.

  ABD’nin Washington eyaletinin güneybatısındaki Amboy kasabası yakınlarında geçen yıl oyun oynayan çocuklar, dağlık bir arazide gömülü halde bir paraşüt buldular. Çocuklar, paraşüt parçalarını çekebildikleri kadar çektikten sonra iplerini kestiler. FBI’ın 36 yıllık esrarlı bir uçak kaçırma davasını aydınlatmak üzere geçen sonbaharda yeniden başlattığı halkla ilişkiler kampanyası sayesinde şüphelenen çocuklar, babalarına, paraşütün konuyla ilgisi olabileceğini söyleyince gerisi çorap söküğü gibi geldi.
  /images/100/0x0/55ea37f4f018fbb8f8720f8e
  Efsanevi hava korsanı D.B Cooper ile ilgili yeni bir ipucu bulmak umuduyla başlatılan çalışma sırasında, Amboy’da oturan çocukların babası geçtiğimiz günlerde FBI’a başvurdu. İsmini vermek istemeyen baba, çocukların bulduğu lime lime olmuş paraşüt kumaşını dedektiflere gösterdi.

  RENK VE MEKAN TUTUYOR

  Cooper’ın paraşütünün de beyaz olduğunu bilen FBI, çocukların oyun oynadığı bölgenin, Cooper’ın uçaktan atladığı Green ve Bald dağlarının arasında yer aldığını görünce ihbar ciddiye alındı. Paraşütün tipini belli edecek diğer parçaları da bulmak isteyen dedektifler, ilk kazılardan sonuç alamadılar.

  Parçalanmış kumaşın türü şu anda laboratuvarda inceleniyor. Bir insan tarafından toprağa gömüldüğü anlaşılan paraşütün yeri, çocukların da yardımıyla belirlenirse, paraşütün tipi incelenecek. Cooper’ın kullandığı "Navy Backpack 6" tipi bir paraşüte rastlanması durumunda esrar perdesi biraz daha aralanacak; zira ünlü hava korsanının iniş sonrası hayatta kaldığı kesinleşmiş olacak.

  Çözülememiş tek uçak kaçırma vakası

  AMERİKAN kamuoyunun D.B. Cooper olarak tanıdığı Dan Cooper, 24 Kasım 1971’de, Portland-Seattle seferini yapan Northwest Orient havayollarına ait Boeing 727’deki 36 yolcu ve 6 mürettebatı, uçağa biner binmez üzerinde bomba olduğunu söyleyerek rehin aldı. Cooper, talep ettiği 200 bin dolarla dört paraşüt hazır edilince, uçağı Seattle’a indirdi. Rehineleri bırakıp, mürettebatla birlikte Meksika’ya doğru havalanan Cooper, Oregon eyaleti sınırında kargo kapısından paraşütle atladı. Uçağı takip eden savaş jetleri, kötü hava yüzünden hiçbir şey görememişti. Polis, Cooper’ın canlı olarak yere inmediğine hükmetti. On bin adet 20 dolarlık banknot, hiç dolaşıma çıkmadı, ancak Cooper’a verilen ve seri numarası alınmış fidye paralarından 5 bin 880 doların bulunduğu bir çanta, 1980 yılında Vancouver yakınlarında piknik alanında bulundu. Bu vaka, havacılık tarihinin çözülememiş tek uçak kaçırma vakası olarak kaldı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı