Ege Haberleri

EGE

  Bu Çeşme’ye en büyük ihanettir

  Ahmet AKTAŞ, (DHA)
  24.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 23.08.2009 - 22:36

  Ecrimisil bedellerinin düşürülmesini engelleyenler olduğunu önesüren Belediye Başkanı Tütüncüoğlu ateş püskürdü: Küçük siyasi hesaplar peşinde koşanlar Çeşmeli olamaz.

  ANKARA’dan ecrimisil sorunu konusunda somut gelişme yerine, eli boş dönen Çeşme heyetinde hayal kırıklığı sürerken, yerel yönetici ve turizmcilerin tepkisi sert oldu. Geçtiğimiz Perşembe günü Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) bazı Yönetim Kurulu üyelerinin Ankara’da Maliye ile Kültür ve Turizm bakanlarını Çeşme’nin fahiş ecrimisil sorunu nedeniyle ziyaret etti ama müjdeli haber alamadı. ÇEŞTOB heyetine, ziyaret ettikleri Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ecrimisil sorununun Maliye Bakanı’nın imzasına bağlı olduğunu belirtilmişti.

  Bakan: İnceleteceğim

  Yeni Maliye Bakan Mehmet Şimşek ise gelen heyeti önce kabul etmek istememiş, araya bazı AKP milletvekilleri ve bakanların girmesi üzerine kısa bir görüşme yapmıştı. Toplantıda Bakan Şimşek turizm tahsisi yapılan yerlerde ecrimisil bedellerinin düşürülmesinin söz konusu olmadığını söylemesi üzerine ÇEŞTOB heyeti, Çeşme’de hiç tahsisle yapılmış tesis olmadığını, heniz turizmle ilgili tahsislerin başlamadığı hatırlatılmıştı. Bunun üzerine “Bunu bilmiyordum, konuyu tekrar detaylı inceleteceğim” sözünü vermişti.

  Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Balçova Termal Tesisleri’nde 15 Nisan’daki aralarında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya, İzmir Valisi Cahit Kıraç, sektör temsilcileri ve bürokratların da katıldığı toplantıda ecrimisil sorununun bir ay içinde çözüleceği sözünün verildiğini hatırlattı.

  İddialar gerçek dışı

  Tütüncüoğlu o toplantıda Milli Emlak Müdürü Kaya’nın, Bakan Günay’a ecrimisil bedellerinin yüksek olmasının nedenini belediyenin belirlediği emlak vergilerinin yüksek olmasına bağlamak istediğini belirterek, “Bu konuda en büyük suçlama emsal olarak alınan Belediye Emlak Vergisi’nin yüksek oranda olması gösteriliyordu ama bu tamamen gerçekdışı bir iddiadır. Oteller bölgesi baz alındığında Antalya’da birim fiyat 800 TL, Kemer’de 860 TL, en düşük yerlerde 470 TL. Ardından Bodrum’a geçtik. Gümbet’te 650 TL, Bodrum içinde 800 TL, Marmaris’te şu, Kuşadası’da bu diyerek rakamları tek tek ortaya koyduk. Sonra da Çeşme’de Sheraton, Ilıca Hotel gibi beş yıldızlı oteller bölgelerinde bile en yüksek bedelin 342 TL olduğunu söyledik. Yani ercimisil bedellerinin yüksek olmasının nedeni Belediye Emlak Vergisi değil, tamamen Maliye Bakanlığı’nın bir uygulamasıdır” dedi.

  Faik Tütüncüoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Antalya’da 6.5 dönüm yeri kullanan tesisin 11 bin TL ecrimisil öderken, Çeşme’de 3.5 dönüm yeri kullanan 65 bin TL ödüyor. 15 Nisan’daki toplantıda bize en geç bir ay içinde yani 15 Mayıs’ta bu sorunun çözülüp Kalkınma Bankası’nın verilerinin kıstas olarak alınacağı ve ecrimisil bedellerinin 2/3 oranında düşürüleceği söylenmişti. Aradan geçen dört ayda hiçbir gelişme olmadı. Maliye Bakanı değişti.”

  İçimizdeki İrlandalılar

  Çeşme’de şu anda ‘İçimizdeki İrlandalılar’dan söz edildiğini söyleyen Tütüncüolğu, “Bir önceki Maliye Bakanı Unakıtan bu sorunun çözümü için Milli Emlak Genel Müdürü Abdullah Kaya’yı, Kültür ve Turizm Bakanı Günay ile birlikte Çeşme’ye gönderirken ve Sheraton Çeşme’de yaptığı açıklamada işin sonuna geldiğini açıklamışken ne oldu da kararlar değişti? Kim ve kimler Çeşme’de yaşayıp, Çeşme’nin baltalanmasına, önünün kesilmesine önayak oluyor? Yeni Bakan Şimşek, ‘Ben Çeşme’de turizme tahsis edilmiş alan olmadığını bilmiyordum, konuyu tekrar inceleteceğim’ derken, bir anlamda birilerinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini itiraf etmiş olmuyor mu? Küçük siyasi hesaplar peşinde koşanlar gerçek Çeşmeli olamaz. Bu hem Çeşme’ye, hem de ülkeye ihanettir, Çeşmeli bunu affetmez” diye konuştu.

  İŞ İMZAYA KALDI

  Konu ile yakından ilgilenen AKP İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi, ÇEŞTOB üyelerinin Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’i ziyaretinin ardından sürecin olumlu gelişeceğini kaydetti. Konuyla ilgili asıl muhatabın Milli Emlak Genel Müdürlüğü olduğuna işaret eden Yemişçi şöyle konuştu: “Geçen yıldan bu yana Çeşme’deki ecrimisil sorunuyla ilgili çalışmaları takip ediyorum. Maliye Eski Bakanımızın (Kemal Unakıtan) talimatlarıyla heyetler geldi, gitti, yönetmelikler elden geçirildi. Yeni bir tebliğ hazırlandı ancak tebliğ imzalanmadı. Milli Emlak Genel Müdürlüğü bu tebliği Bakanlığa iletti. Yeni Bakanımız ise çok yoğun. Mükelleflerin lehine olan bu tebliğ ile ilgili Bakan Bey bilgilendirilecektir. Tahmin ediyorum Genel Müdürü çağırıp durumu öğrenecektir. İmzalanmayı bekleyen evrak durumu hızlanacaktır. Şu an iş bir imzaya kalmış durumda.”

  ATEŞ PÜSKÜRDÜ

  CHP İzmir Milletvekili Bülent Baratalı ise, yüksek ecrimisil bedellerinin Çeşme turizmini baltaladığını vurgulayarak “Ecrimisil konusunda çok insafsız davranıyorlar. AKP’nin yerinde olsam bu işlerle uğraşmam. Hazinede para kalmadı, hepsini çarçur ettiler, kötü kullandılar. Sırtlarını ecrimisil adı altında turizmciye, topraksız köylüye dayamaya çalışıyorlar. Seçim hovardalığını turizmciye ödetiyorlar. Üretici, tarımcı, sanayici perişanken o paraya güvenmesinler” diye konuştu.

  İLÇE BAŞKANLARI NE DİYOR

  ? AKP Çeşme İlçe Başkanı Burhan Tansu: Biz partimizin politikaları gereği Çeşme’nin menfaatine olacak her konuda varımızla yoğumuzla çalışıyoruz. Geçen hafta Cumartesi günü Maliye Bakanı Şimşek bir düğün için İzmir’e geldiğinde İl Başkanılığı’nda yapılan toplantıda ecrimisil ve TOKİ konularını gündeme getirdim. Bakan Şimşek inceleyeceği sözünü verdi. Bilgim olsaydı ÇEŞTOB heyetiyle birlikte ben de Ankara’ya gitmek isterdim. Eminim görüşmelere katkımız olurdu. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim, bu astronomik ecrimisil bedelleri tamamiyle belediyenin emlak bedellerinin yüksek olmasıyla ilgili. Burada bir düzenleme yapılırsa ecrimisil bedelleri de otomatikman düşecektir.

  ? MHP Çeşme İlçe Başkanı Gazi Fildir: Turizm Haftası açılışında başta Turizm Bakanı ve İzmir Valisi bu sorunun çözüleceği müjdesini vermişlerdi. Bu verilen sözü televizyonlarda milyonlarca kişi duydu. Ama AKP hükümetinin bakanı sözü tutmamış oldu. Böyle icraat mı olur. Ya söz verme ya da verdiğin sözün arkasında dur. Ama AKP hükümetinin bütün işleri böyle. Seçimlerden önce de binlerce insana TOKİ evleri sözünü vermişlerdi ama seçimden sonra unutuldu, gitti. Onların sözlerine inanmıyorum. Bu ecrimisil sorununun da bu hükümet tarafından özellikle sürüncemede bırakılarak Çeşme cezalandırılmak isteniyor. Çeşmeli esnaf ve turizmcinin suçu ne? Ceza direkt olarak Çeşmeli’ye kesiliyor.

  ? CHP Çeşme İlçe Başkanı Halil Saatli: Ecrimisil konusunda Çeşme’de seçim kaybeden kişilerin Maliye Bakanlığı’nı yanlış bilgilendirildiği konusunda söylenenlere kesinlikle inanmak istemiyorum. Bu Çeşme’ye yapılabilecek en büyük kötülük ve düşmanlıktır. Ecrimisil bir an önce çözülmelidir. Belediyede CHP, AKP olmuş önemli değil, bunları bir tarafa koyalım. Önemli olan Çeşme’nin kazancı. Otelcilerin dediği gibi bu ecrimisiller onlara batmaya sürüklerse ne olacak? Benim oğlum, senin kızın, onun kardeşi nasıl iş bulacak? Turizmden ekmek yiyen herkes batar. Ecrisimil sorunu bir ay içinde çözülecek sözleri verilmişken, şimdi tersini söylemek hükümetin turizme sıcak bakmadığını düşündürüyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı