Bu burs sayesinde 86 genç daha yurt dışında okuyacak

Hürriyet Haber
15.06.2017 - 18:17 | Son Güncelleme:

Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından 1969 yılından bu yana verilen Yurt Dışı Yüksek Lisans, Doktora ve Üst İhtisas Bursu’ndan yararlanacak yeni bursiyerler açıklandı. 2017-2018 öğretim yılında 86 öğrenci daha yurt dışındaki eğitimleri süresince TEV tarafından desteklenecek

Tam 50 yıldır Türkiye’nin aydınlık geleceği için eğitime destek veren Türk Eğitim Vakfı (TEV), 2017-2018 öğretim yılında Yurtdışı Yüksek Lisans ve Üst İhtisas Bursu almaya hak kazanan 86 yeni bursiyerini tanıttı. 14 Haziran 2017 tarihinde yurt dışı bursiyerleri tanıtmak amacıyla TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Yönetim Kurulu Üyeleri ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen basın toplantısına, burs almaya hak kazanan başarılı gençlerin yanı sıra yurt dışı bursları için işbirliği yapılan ülkelerin konsolosları, bağışçılar, TEV yöneticileri ve gönüllüleri katıldı.

 

86 genç daha yurt dışında geleceğe hazırlanacak

 

TEV, 1969 yılından bu yana üst düzey yönetici, tıp doktoru, bilim adamı ve sanatçı gibi Türkiye’nin geleceğine yön verecek değerleri yetiştirmek üzere başarılı gençlere yurt dışında yüksek lisans ve üst ihtisas eğitimi imkanı sağlamak için dokuz ülke ile işbirliği yapan Türkiye’deki tek sivil toplum kuruluşu olma özelliği taşıyor. TEV’in yurt dışı burslarına bu yıl 412 aday başvurdu ve ilk elemelerin ardından 382 aday mülakata alındı. Kendi alanlarında başarılı akademisyenlerden oluşan jüri tarafından seçilen 86 genç burs almaya hak kazandı. Bursiyerlerin 46’si kız, 40’ı erkek öğrencilerden oluşuyor. Mühendislik-teknik alandan 48, Sosyal Bilimlerden 28, Ekonomi ve İşletmeden 6, Tıp’tan 3 uzman hekim ve Sanat alanında 1 öğrenci eğitimine yurt dışında devam edecek. TEV bu bursları verirken Almanya, Fransa, Singapur Hükümetleri ve Danimarka, İtalya, İspanya resmi kurumları ile müşterek çalışıyor.

2017- 2018 eğitim döneminde; TEV özkaynaklarından ABD’ye 6, İngiltere’ye 2, İsviçre’ye 1, TEV-DAAD bursundan Almanya’ya 40, TEV-Fransa Hükümeti bursundan Fransa’ya 15, TEV_IE Business School müşterek bursundan İspanya’ya 2, TEV- Garring Vakfı bursundan Danimarka’ya 3, TEV-FIAT-TOFAŞ bursundan İtalya’ya 2, TEV-SINGA doktora bursundan Singapur’a 12, Dr. Orhan Birman tıp burs fonundan ABD’ye 3 genç uzman tıp doktoru gönderilecek.

 

 EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı