Ege Haberleri

  Bu bisikletler İzmir'e özel

  Hürriyet Haber
  25.08.2014 - 01:14 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ile Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi (SUAC) Endüstriyel Tasarım bölümleri öğrencilerinin katıldığı etkinlikte, turistler, pazarcılar, çöpçüler ve üniversite öğrencileri için farklı kullanımlara yönelik elektrikli bisikletler projelendirildi. İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın verdiği destekle Japonya'ya giden İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine gelecek dönemler için Suzuki'den staj teklifi aldı.


  "Elektrikli Bisiklet Tasarım Atölyesi" başlıklı çalışmaya, SUAC Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Yasuko Takayama, Moriyoshi Hattori, Ikuro Mine ile İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Derya Irkdaş Doğu'nun yürütücülüğünde bölüm öğrencileri Arman Altınyay, Egemen Yenikale, Havva Topçu ve İEÜ Görsel İletişim Bölümü Öğrencisi İlke Karademir katıldı.
  Çalışmalar hakkında bilgi veren İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölüm Öğretim Görevlisi Derya Irkdaş Doğu, Suziki ve Yamaha firmalarının dâhil olduğu çalışmada, öğrencilerin 4 grup halinde farklı kullanıcılara yönelik tasarımlar geliştirdiğini söyledi. Öğrencilerin, bu firmaların üretim alanlarını da ziyaret ettiğine dikkat çeken Doğu, şunları kaydetti:
  "Öğrencilerimiz aynı zamanda Yamaha firmasının tasarladığı ve geliştirdiği elektrikli bisikletleri kullanma imkânına sahip oldular. Firmaların verdiği bilgi ve üniversitemiz öğrencilerinin İzmir ve kent içi bisiklet kullanımı üzerine yaptığı sunum sonrasında gruplar, İzmir için elektrikli bisiklet servisleri ve iş modelleri geliştirdi. 4 grup halinde yapılan çalışmada, Konak İlçesi'nde çöp taşımaya yönelik, İzmir Limanı'na gelen turistler için, yerel üretim yapan ve ürünlerini pazarlara taşımak isteyenlere göre ve üniversite öğrencilerinin ulaşımını kolaylaştırmak üzere farklı modeller geliştirildi."


  SUZİKİ'DE STAJ YAPACAKLAR
  Öğrencilerin, projelerinin sunumlarını yaptığı sırada Suzuki ve Yamaha firması yetkililerinin de bulunduğunu aktaran Doğu, İEÜ öğrencileri için Suzuki firmasında staj imkânının oluştuğunu ifade etti. Doğu, ayrıca atölye çalışması sonucunda Japonya'daki Shizuoka Sanat ve Kültür Üniversitesi ile ortak projeler yürütme kararı aldıklarını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı