"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Bu bayram lokum yiyin

Hani hep bayramların bayram gibi yaşandığı eski İstanbul günlerinden bahsedip dururuz. Kent hayatının zor taraflarının henüz bu kadar belirginleşmediği günlermiş onlar.

Bayram ziyaretine gitmek için çıkılan yolda trafik yüzünden saatlerce sokakta kalınmıyormuş örneğin.
İşte o günlere gidip bayram ziyaretlerinin vazgeçilmezi olan lokumdan bir tadalım diyorum.
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var:
Lokumun ana malzemeleri su, şeker ve nişastadır. Ancak tarihi 15. yüzyıla ve Osmanlı İmparatorluğu’na dayanan lokum, ilk başlarda bal ve pekmezle yapılıyormuş. Daha sonra kelle şekeriyle, yani rafine şekerle yapılmaya başlanan lokumun malzeme listesine 17. yüzyılda nişasta da eklenmiş. Çünkü nişastanın Anadolu’ya geliş tarihi bu zamana rastlamış.
Ancak bir başka teoriye göre de lokumun tarihi Persler’e ve üçüncü yüzyıla kadar gider. Dönemin en önemli lezzetlerinden biri olan “abhisa” Türk lokumunun atası olarak biliniyor ve Persçe’de “rahat’l hulkum” olarak biliniyordu ki, rahat!l hulkum bugünkü Türkçe’ye çevrildiğinde boğaz ferahlatan anlamı çıkar.
Keşke hem boğazı hem damakları ferahlatma özelliğine sahip olan lokum eski bayramlarda olduğu gibi sohbetlerimizi de şenlendirse değil mi?

Lokumlu poğaça

Margarin, yumurta, vanilya, toz şeker, yoğurt ve sıvıyağı derin bir kaba aktarın. Unu da azar azar ilave edip kulak memesi kıvamında bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Üzerini kapatıp oda sıcaklığında 30 dakika bekletin.
Hamuru hafif un serptiğiniz tezgahın üzerinde yarım santim kalınlığında açın. Keskin bir bıçakla hamurdan 5x5 santimlik parçalar kesin. Parçaların ortasına birer tane lokum koyup karşılıklı sivri uçlarını kaldırın ve lokumun üzerinde birleştirerek hafifçe bastırın.
Hazırladığınız poğaçaları fırın kağıdı serilmiş ya da yağlanmış fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.180 dereceye ve alt üst konuma ayarladığınız fırında üzeri hafifçe kızarıncaya kadar, en az 25-30 dakika pişirip çıkarın. Üzerleri beyaz kalmalı. Fırından çıkarıp henüz sıcak haldeyken üzerlerine çay süzgecinden geçirerek pudraşekeri serpiştirin. Soğuk olarak servise sunun.

Malzeme listesi

Hamuru için;
- 250 gr margarin veya tereyağı  (Oda sıcaklığında beklemiş olmalı.)
- 1 adet yumurta
- 1 su bardağı tozşeker
- 1 çay bardağı sıvıyağ
- 1 çay bardağı yoğurt
- 1 paket vanilya
- Yaklaşık 5 su bardağı un
İçi için;
- 25-30 adet küçük boy renkli lokum
Ayrıca;
- Yarım su bardağı pudraşekeri

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI