Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu başlangıç ilham vermedi

<B>AZERBAYCAN</B> seçimleri maalesef beklediğim gibi gelişmedi. <B>İlham Aliyev</B> ya da <B>İsa Gamber</B> arasında bir tercih yaptığım için değil ama <B>Haydar Aliyev</B> döneminin, ülkenin istikrarını garanti altına almış olmasını ve yeni cumhurbaşkanlığı sürecinin daha demokratik bir iklimde başlamasını dilerdim.

Azerbaycan, Kafkasya'nın diğer ülkeleri arasında bağımsızlığını sağlam bir demokratik cumhuriyet temelinde pekiştirmek için en fazla olanağa sahipti.

Ne yazık ki, iktidar gibi muhalefet de beklenen olgunluğa ulaşmamış.

Oylama biter bitmez, muhalefet lideri İsa Gamber'in, sandıklardan gelecek ilk sonuçları bile beklemeden ‘‘seçimleri ben kazandım’’ diye açıklamalar yapması, bu ülkede sandığın, yani halk iradesinin kendisini kabul ettirecek bir güce erişmediğinin göstergesi.

Acaba İlham Aliyev'siz Azerbaycan, geçen dönemin ‘‘denge’’ siyasetini sürdürebilecek mi?

Çok farklı çıkarlar ve dış baskıları, hepsiyle aynı mesafede durarak ustalıkla dengeleyebilecek mi?

İlham Aliyev'in cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturuşu, Azerbaycan'ı ‘‘hanedanlık’’ şaibesinden kurtarabilecek mi? Yoksa Kazakistan'da Nazarbayev, Kırgızistan'da Akayev gibi diğer Türk kökenli cumhuriyetlerde kurulmak istenen hanedanlıkların ilk örneği mi olacak?

* * *

ONBİR Eylül'den sonra, ne yazık ki demokrasi ve istikrar birbirlerine zıt iki gerçeklik gibi algılanıyor ya da öyle sunuluyor. Özellikle de Kafkasya ve Orta Asya ülkeleriyle ilgili olarak.

Irak'taki gelişmeler de bu görüşü, bu iddiayı güçlendiriyor.

Her ne kadar esas hedef halkın Saddam'dan kurtarılması ve demokratik bir Irak'ın kurulması gibi gösterildiyse de artık önce ‘‘istikrar’’ deniyor. (Amerikan Yönetimi'nin istikrara sahip tek unsur olarak ördüğü Iraklı Kürt aşiretlere tabi olmasının gerekçesi de bu değil mi?)

Azerbaycan'da da istikrar öne çıkartılıyor. Ve demokrasi bir adım geriye iteleniyor. Rusya ve ABD'nin aynı görüşü paylaştığı anlaşılıyor.

Hem de tehlikenin büyüklüğü göz ardı edilerek. Çünkü demokrasisiz istikrar olmaz. Olsa da, sivil toplumun gelişmesini önlediği için kalıcı olmaz. İktidar sorumluluğunu taşıyacak ya da paylaşacak doğru düzgün bir muhalefet güçlenemez.

Halkın, radikallerle marjinallerin peşinden sürüklenmesinin, provokasyon planlarının en ideal ortamıdır bu.

* * *

İLHAM Aliyev, Haydar Aliyev'siz bir Azerbaycan'ın cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. Bu, sadece onun değil, hükümetin ve iktidar çevresinin de yalnız başına karar alması demek.

Azerbaycan'ın yeni cumhurbaşkanının Moskova, Washington ve Ankara gibi birçok devletin istikrar adına verdiği desteğe sırtını dayayıp muhalefeti susturma yolunu seçmesi büyük hata olur.

Yeni dönemin ilk uygulamalar, bu açıdan umut kırıcı.
X