Ege Haberleri

EGE

  Bu başkan alkışlanır

  Mustafa SARIİPEK /ORTACA, (DHA)
  02.11.2009 - 00:23 | Son Güncelleme:

  ÇOCUKLUĞUNU Almanya’da geçiren, 13 yıl İngiltere’de yaşayıp otelcilik eğitimi alan ve dört yıl önce memleketi Ortaca’ya dönen 43 yaşındaki Türkan Dağdelen’in hayvan sevgisi nedeniyle yaşadığı sıkıntılar, Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile sona erdi. El ele veren Dağdelen ile Başkan Karaçelik, sokak hayvanlarının sorunlarını çözmeye başlaodı.
  Türkiye’ye dönünce Dalaman ve Ortaca’daki başıboş sokak hayvanlarına kol kanat gererek, Muğla Hayvan Dostları Derneği’ni (HAYDOST) kurup çalışmalara başlayan Dağdelen, önce ailesine ait apartmanın 100 metrekarelik giriş katındaki dairesinden kiracıyı çıkararak hayvanlara açtı. Burada bakıma muhtaç, sakat ve hasta hayvanları barındıran Dağdelen, mahalleli ile sorun yaşayınca yıllardan bu yana Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman belediyelerine bir türlü yaptıramadığı hayvan barınağını kendi çabalarıyla özel bir mülkiyet üzerinde yapıp tüm sokak hayvanlarını buraya taşıdı. Dağdelen, gelirinin neredeyse tamamını barınak ve sokaklardaki sahipsiz köpek ve kedilere harcadı, belediye başkanlarıyla kavga edip bazılarıyla mahkemelik oldu. Ortaca’daki belediye başkanlığı seçimlerinde hayvanlara duyarlılığıyla tanınan CHP’li Hasan Karaçelik ipi göğüsleyince en fazla sevinenlerden biri Türkan Dağdelen oldu. Dağdelen, Karaçelik ile seçim sonrasında biraraya gelerek sokak hayvanlarının tüm sorunlarını aktardı. Başkan Karaçelik de yasal olan her türlü desteği vereceğini söyledi.
  Sorunları çözdü
  Başkan Karaçelik öncelikle hayvanların sağlık sorunlarını çözdü. Eylül ayında Denge Veterinerlik Hizmetleri ile işbirliğine girilerek 141 köpek ile 3 kedi kısırlaştırıldı, aşıları yapıldı, kulaklarına kimlik küpeleri ile tasmaları takıldı. Barınaktaki 200 köpeğin günde 60 kiloluk kuru mama giderinin önüne geçildi. Belediye Başkanı Karaçelik, Sarıgerme Köyü’nde bulunan tüm turistik otellerin atık gıdalarının toplanıp barınağa getirilmesini sağladı. Başkan, kısa sürede bölgeye yaraşır bir barınak yapacağı sözü de verdi.
  Huzura kavuştu
  Hayvanlar için çabalamasından dolayı eleştirildiğini, tehditler aldığını belirten Türkan Dağdelen “Artık bu bölgedeki sokak hayvanlarının sıkıntılarının sona ereceğinden dolayı çok mutluyum. Bunu başkanımıza borçluyuz. Çünkü yaklaşımları son derece insani. Hayvanların da yaşama hakkı olduğunun bilincinde. Bürokrasinin ağır işlemesi onun sorunu değil. Ama biliyorum ki söz verdiği bir işi yapar. Bu da benim daha rahat çalışmamı sağlıyor. Tüm doğa ve hayvan dostlarını sokak hayvanlarına desteğe davet ediyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı