Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Bu başkan 16 ayrı suç işledi

EL altından Belediye Başkanını kurtarmaya çalışıyorlar. Çünkü, AKP’li.

Türkiye’de her gün ilginç bir haber trafiği yaşanıyor. Hafta başında, bu diziden bir haber de, Erzincan’a bağlı Uluköy Beldesinden geliyor.

Uluköy Belediye Başkanı Salih Kara bir ayıyı Kalaşnikofla öldürüyor. Başkan Kara, tarlada ürüne zarar veren domuzlar için sürek avı düzenliyor. Av sırasında bir ayı ile karşılaşıyor. Habere göre, ayıdan korunmak için önce havaya, sonra ayıya ateş ediyor ve ayıyı öldürüyor. Ayı orada bir çukura gömülüyor. Aynı habere göre, Erzincan Çevre ve Tarım İl Müdürü, Başkana para cezası verileceğini söylüyor.

AV YASASI

Basit gibi görünen, "canım bir ayı öldürülmüş, ne varda bunda", diye ilk anda önemsenmeyen bu cinayet, Av Yasası ile TCK’ya göre, tam onaltı ayrı suç kapsamına giriyor.

Savcıların kendiliğinden harekete geçmesi gerek. Eski yasaya göre, tek bir suç kapsamında, ama yeni yasaya göre, her bir suçtan ayrı ayrı ceza verilmesi gereken bir durum.

Başkan Salih Kara ayıyı öldürme zamanı, biçimi ve bu eylemiyle şu suçları işliyor.

1- Avcılık belgesi yok.

2- Avcılık izni yok.

3- Zamansız avlanıyor.

4- Özel izin almadan sürek avı düzenliyor.

5- Bek olsa bile, yani dolaşmadan avı beklemek, yine ancak kendi tarlasında yapabiliyor. Oysa, başka tarlada yapıyor.

6- Cinayeti, avın açık olmadığı bir günde işliyor.

7- Hazinesi ikiden fazla fişek alan tüfekle avlanıyor.

8- Tam otomatik tüfekle avlanıyor.

9- Kalaşnikofu av amacıyla kullanıyor.

10- Koruma altında bulunan bir hayvanı (ayıyı) öldürüyor.

11- Gün battıktan sonra avlanıyor.

Bu suçların hepsi ayrı ayrı Av Yasası’na aykırı. Her biri için 150-300 milyon lira arasında ceza ödemesi gerek. Yani, toplam 2-2.5 milyar lira.

CEZA YASASI

Av Yasası dışında, Ceza Yasası kapsamına giren suçlar da var. Suçların devamı olmak üzere:

12- Devletin verdiği Kalaşnikofu avda kullanmak.

13- Korucu ve Belediye Başkanı olarak, yetkisini kötüye kullanmak.

14- Emniyeti suistimal etmek.

15- Vurulan ayıyı belediyenin kepçesi ile gömerek, delilleri karartmak.

16- Kepçe, yani kamu malını amaç dışı kullanmak.

Bunların hapis cezası var. Bizde yasalar kağıt üstünde. Zaman zaman boşlukları olabiliyor, ama ayrıntılarda gerçekten her aykırı eylemin cezası var. Sorun, uygulamada.

Şimdi ayıyı öldüren Belediye Başkanı AKP’li. Açıklamalara bakıyorum, hafiften kıvırtmalar, yan çizmeler, gerekçe aramalar. İşte, 16 suç, 16 ayrı ceza. Devamını izlemeye alıyorum.

Para babaları, ’El Koyun’

HER zamanki gibi, TEMA insana yine heyecan veren projeler üretiyor. Kırsal kalkınma projeleri. Son olarak, yedi ilde, 10 köy için kalkınma projesi hazırlıyor. Konya, Ardahan, Kastamonu, Erzurum, Kırklareli, Hatay ve Şanlıurfa’da.

Proje var, para yok.

Bireysel olarak, küçük bir katkı için, en kısa yol, beş YTL, her operatörden 3464’e mesaj atmak yetiyor. Ama, asıl büyük sermayenin sahip çıkması gerek. TEMA ana bir başlık buluyor, "El Koyun". O köylerde yeni bir hayatı başlatmak için, El Koyun.
X