Bu bankada bir kuruş vadeli mevduat yok

Hürriyet Haber
02 Mart 1998 - 00:00Son Güncelleme : 02 Mart 1998 - 00:01

Körfezbank Genel müdürlüğü görevine atanan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Akhan, bilançoları incelediğinde bankada hiç vadeli mevduat bulunmadığını gördü. Akhan, Körfezbank'ın hedeflerini Hürriyet'e anlattı.

Doğuş Grubu bankalarından Körfezbank'ın Genel Müdürlüğüne Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hüsnü Akhan getirildi. Haluk Dayıgil'in görevi bırakmasıyla yerine müdür arayışına giren Doğuş Holding'in patronu Ayhan Şahenk, bu görevi yine grup içinden Hüsnü Akhan'a önerdi. Akhan da, şubat başı itibariyle Körfezbank'ın Genel Müdürü olarak yeni görevine başladı. Koltuğa oturduğu gün, bilançolarda hiç vadeli mevduat bulunmadığını görüp şaşırdığını da gizlemeyen Akhan hedeflerini şöyle sıraladı:

Körfezbank şube sayısı olarak küçük ölçekli, özkaynakları açısından orta ölçekli bir banka niteliğinde. Bankayı ilk etapta şube sayısı olarak da orta ölçekli düzeye çıkartmayı hedefliyoruz. Halen 5 olan şube sayısını 20'ye çıkartacağız.

Kurumsal bankacılık faaliyetlerini genişleterek sürdüreceğiz.

Bundan sonra banka olarak müşterinin ayağına gideceğiz. Fizibilite çalışmaları yapılıyor. Uygun bulduğumuz bölgelerde hemen yeni şubeler açacağız. İlk şubelerimizi Gaziantep ve Güneşli'de hizmete girecek.

Şube sayısındaki artış çok fazla yaygın olacağımız anlamına da gelmemeli. Bugüne kadar girmediği bireysel bankacılığa bundan sonra da girmeyi düşünmüyoruz.

Bankanın halen 10 trilyon lira olan ödenmiş sermayesini 25 trilyon liraya çıkaracağız.

MAÇKA PALAS

Körfezbank'ın İstanbul'daki birimleri çok dağınık durumda. Bunları biraz toparlayacağız. Bankanın genel merkezini Doğuş Grubu'na ait Maçka Palace binasına taşıyacağız.

Yurtdışına açılmayı düşünüyoruz. Katarlı ortağımız nedeniyle Körfez ülkelerinde şube açmaya öncelik verebiliriz. Araştırma yapıyoruz.

Altın işine giriyoruz. Bu işi iyi bildiğime inanıyorum. Garanti Bankası'nı, geçen yıl toplam altın ithalatının yüzde 37'sini gerçekleştirirerek, bir numara yapttık. Körfez Bankası olarak da altın işine hızlı gireceğiz.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı