« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Bu ayıp bizim

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı, "Bir toplum kendisini yönetecek bir kişiyi oraya getiremiyorsa, bu olay o camianın ayıbıdır. Ufuk Özerten, hakemlikten gelmediği için bu işi yapamadığını düşünüyorum" dedi.

Yücel TELÖREN
SON GÜNCELLEME
Hatalarda kasıt yok

Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Antalya Kemer’deki "43. Yıl Sporun Zirvesi" seminerinde dünkü "Hakemler ve Yorumcular Futbolu Tartışıyor" konulu panelinde çarpıcı ifadeler kullanıldı. Merkez Hakem Komitesi (MHK) Başkanı Ufuk Özerten, dünyanın hiçbir yerinde hakemlerin Türkiye’deki kadar acımasızca eleştirilmediğini belirterek şöyle dedi: "Hatalar kesinlikle kasıt unsuru taşımıyor. Hakemlerin insan olduğunu da unutmamamız gerekiyor.

Herkese eşit mesafe

Hakemlerimiz aşırı baskı altında kalıyor ve hata yapıyorlar. Maç yönetecek hakemlere ’Hiç kimseye diyet borcunuz yok. Sizin arkanızdayız’ diyerek motive ediyoruz. Hakemler yüreksiz de değil, zekasız da değil. Hakemlere ’Takım ne olursa olsun, sen adil bir maç yönet’ diyoruz. Bir hakemin klasmanında en az 15 maç yönetmesi lazım. Bazı istisnalar dışında herkese eşit mesafede olduk."

MHK seçilmeli

Yazarımız Erman Toroğlu da "Hakemlerimiz, futbolun önündeyim diyor. Ben de diyorum ki öyle değil. Hakemler işini iyi yapmıyor. İşte kanıtı. Ufuk Özerten’in burada ne işi var. Dönüp bir arkalarına baksınlar. Ufuk futboldan gelmiş değil, hakemlik vasfı yok. MHK seçilmeli" dedi. Futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, "Hakemlere güvenirlik açısından tek isim çıkar o da Serdar Tatlı. Hakemlerin seçimlerle ilgilenmediği zaman daha başarılı olacaklarına inanıyorum" ifadesi kullandı.

Özerten yapamıyor

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) Başkanı Mustafa Çulcu ise kendilerini yönetecek kişileri kendi içlerinden seçemediklerini belirterek, "Bir toplum kendisini yönetecek bir kişiyi oraya getiremiyorsa, bu olay o camianın ayıbıdır. Bu ayıp bizim ayıbımızdır. Ufuk Özerten, hakemlikten gelmediği için bu işi yapamadığını düşünüyorum. Hakem hataları hep olacaktır. Hakemlerin politikayla işi yok. Bizi politika bağlamaz, hizmet bağlar" dedi.

Bunları da Beğenebilirsiniz