Bu ayıklama tesisinin benzeri yok

24 Kasım 2011 - 15:23Son Güncelleme : 24 Kasım 2011 - 20:23

Hollanda’nın Zwolle şehrinde yer alan bu depo yürüyen bantları, bantların üzerindeki nesneleri ayıklayan işçileri ile ilk bakışta sıradan bir geri dönüşüm tesisi izlenimi verse de aslında benzerlerinden çok farklı.

OrthoMetals adlı şirkete ait bu tesiste Avrupa'nın dört bir yanında bulunan cenaze evlerinde yakılan cesetlerden geriye kalan metal parçalar ayıklanıyor.

 

Ayıklananlar arasında protez kalçalar, yapay dizler ve her tür metal protez bulunuyor.

 

BU AYIKLAMA TESİSİNİN BENZERİ YOK / FOTO GALERİ

 

Ölenlerin protezlerinin küllerden ayıklanıp geri dönüştürülmesi korkunç bir iş olarak görülse de OrthoMetal’in sunduğu bu hizmet hem merhumların yakınlarını hem de cenaze evlerini memnun ediyor.

 

AİLELER DE MEMNUN CENAZE EVLERİ DE

Associated Press’in haberine göre, protezlerin sahiplerinin yakınları, ölmüş sevdiklerinin vücutlarından çıkan bu metal parçalar çöpe gitmek yerine bir işe yaradığı için mutlu. Cenaze evleri ise böyle zahmetli bir işten kendilerini kurtaran OrthoMetal’in hizmetlerini sıklıkla kullanıyor.

 

Şirketin yöneticisi Ruud Verberne, 1997 yılında kurulan OrthoMetal’de, her yıl 15 Avrupa ülkesindeki 450 krematoryumdan 200 tonluk değerli metali kurtarıp geri dönüştürdüklerini söyledi.

 

Verberne Avrupa'nın yanı sıra Amerika, Kanada ve Avustralya'da da toplama merkezlerine sahip olduklarını belirterek, bu işin büyümeye açık olduğunu söylüyor.

 

5-6 BİN LİRADAN 10 LİRAYA

Ancak ayıklanan bu protezlerin maddi değeri oldukça düşük. Yeni bir protezin maliyeti 5-6 bin lira civarındayken, protezler bu depoya geldikten sonra değerleri 10 liraya düşüyor.

 

Gözlükleri, saatleri, yüzükleri, kimi zaman da değerli takıları ile yakılan insanların küllerinden ayrıştırılan değerli metaller ve protezler kesinlikle tekrar kullanılmıyor. 900 derecelik fırınlarda eritilerek geri dönüştürülüyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • Kemal Çimili 24.11.2011 20:29:21
  ÜLKEMİZDE İNSANLAR ORGAN BAĞIŞINDAN KAÇINIRKEN BATILILAR ÖLÜLERİNDEN KALANLARI BİLE EKONOMİYE KAZANDIRIYOR.İŞTE BUNUN İÇİN İLERİ ÜLKELER.
 • Ümit Akkurt 24.11.2011 20:12:34
  Ne diyeyim bilmiyorum.Avrupalılar en iyisini bilirler.Bir yanda bedeninin toprağa gömülmesini değilde yakılmasını tercih eden insanlar.Diğer yanda cenazeye hurda muamelesi yapan geri dönüşüm firmaları.
 • Ali Özsoy 24.11.2011 19:10:48
  Bizde buna mezar soygunculuğu deniyor :))
 • ERCAN ÖZSABIR 24.11.2011 17:56:04
  kardesim yakmadan cikarsana bak faprikaya gerek kalacak mi bende de platin var ben oldukden sonra cikar ne yaparsan yap )))))
 • Saygin S. 24.11.2011 15:48:07
  Ben Zwolle ye yakin ikamet ediyorum. Korkunc bir is degil tabi, ne yapalim yani disinizdeki kaplamayi öteki tarafa götürecek halimiz yok. Beden topraga karisiyor, geri donusum oluyor, neden metalde geri dönüstrülmesin. Belki hayattakine bir faydasi olur.
Sayfa Başı
HaberlerSınavkpss sorularıdhbt sorularıdhbt cevaplarıdhbt ne zaman açıklanacakdhbt sonuçlarıaöf