Seyahat Bu aralar Çukurcuma'da alışverişe çıktınız mı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu aralar Çukurcuma'da alışverişe çıktınız mı?

Çukurcuma'da antikacılar, ikinci el eşya satanlar ve antika süsü verilmiş yeni eşya satan dükkanlar çoğunlukta. Bu aralar gitmediyseniz, mutlaka bir uğrayın.

Dükkanların sayısında epey artış ve çeşitlenme olmuş. Eski, otantik eşyaları seviyorsanız, eviniz için farklı objeler arıyorsanız, ya da kimsede olmayan takılara sahip olmak istiyorsanız Çukurcuma'yı karış karış gezmenizi öneriyoruz. Osmanlı döneminden eserler, eski mobilyalar, türlü türlü aksesuvarlar, Türkmen ve Kürt takıları, eski oyuncaklar bol fiyat alternatifiyle hep burada.

Çukurcuma'ya gitmenin pek çok yolu var. Galatasaray Yeni Çarşı Sokak'tan ilk sola sapabilirsiniz veya Sıraselviler'den girebilirsiniz. Biz Firuzağa Camii'nin yanındaki sokaktan gitmeyi tercih ettik. Asri Turşucu'nun yanından sola saptınız mı, Çukurcuma'dasınız. Tabii Taksim İlkyardım Hastanesi'nin arkasına doğru uzanan Çukurcuma Caddesi'ni de takip edebilirsiniz.

Bu labirent sokakların içinde Turnabaşı Sokak, Taktak Yokuşu ve Altıpatlar Sokak, antikacıların yoğun olarak bulunduğu yerler. Oldukça eski apartmanların alt katlarındaki küçük dükkanlarda hizmet veriyorlar. Dükkanların çoğunda dükkan adının yazdığı bir tabela bile yok.

Aynı sokağı, hatta aynı binayı paylaşan antikacıların, antikacı çokluğundan pek bir şikayeti yok. Herkesin yıllar boyunca edindiği, kendine ait müşterisi var. Kadim, Kayabek, Tombak Ahmet gibi gerçek antikalar satan dükkanlar fiyat vermekten kaçınıyor. Kayabek Antikacı'nın sahibi Yağmur Kayabek, antikaya iyi bakacağını düşündükleri müşteriye satış yaptıklarını, pazarlığın da fiyatları belirlemede çok önemli olduğunu söylüyor.

Turnabaşı Sokak'ta teneke oyuncaklar satan Tahta At, ahşap mobilyalar satan Anadolu Mezat ve Anadolu Antik gibi mağazalar var. Özel tasarım mobilyalar satan Halide D ile Tahta At sokağın yenilerinden. Çocuğunuz varsa veya oyuncaklara meraklıysanız Tahta At'a mutlaka gidin. Çocukluğunuzun teneke oyuncaklarını göreceksiniz.

Altıpatlar Sokak, 10 numaradaki Minyatür Deniz Eskisi'nde gramofon, teleskop, sedef kakmalı tavlalar bulunuyor. Cami Sokak, 13 numaradaki Selden Emre Antik Shop da renkli dekorasyonuyla hemen göze çarpıyor. Burada ağırlıklı olarak antika mobilyalar var.

Çukurcuma Caddesi'nin tek kafesi 44 numaradaki Refika. Tünel'deki yerinden buraya taşınan Refika'da müşterilere domatesli ve tulum peynirli salata ve Bocanegra isimli tatlı tavsiye ediliyor.

Bu mağazaları mutlaka görün

Altıpatlar Sokak'ın girişinde Leyla Eski Tekstil var. Burada satılan hiçbir şey 100 yıldan yeni değil. Çoğu 18. yüzyıldan, Osmanlı ve Levantenler'den kalma örtü, giysi, bindallı ve kaftanlar satılıyor. 50 dolara bir heybe alabileceğiniz gibi 5 bin dolara bir kaftan da bulabiliyorsunuz.

Cami Sokak, 15 numarada New York, Münih, Brüksel’de şubeleri bulunan Lisa Corti mağazası var. İki hafta içinde hizmete girecek olan Lisa Corti'de otantik tekstil ve ev tekstil ürünleri satılacak.

Lisa Corti'nin alt katında Taşçı Halil var. Turistlerin ilgi gösterdiği taşçıda bahçe için çeşme, fıskiye, hamam kurnası, dibek ve saksı bulunuyor. Tüm mermer ve taşların en genci 50 yaşında. Fiyatlar 20 ile 500 milyon arasında değişiyor.

Cami Sokak, 14 numaradaki Kilimoloji de ilginç dükkanlardan biri. El dokuması Türk ve Kürt kilimleri ile Türkmen takıları satılıyor. Kayseri kilimi 90 milyon, kök boyası kilimler 420 milyon lira. Üst katı kilimlerin sergilendiği bir galeri. Burada değeri 5 bin ile 40 bin dolar arasında değişen koleksiyon kilimleri var. Türkmen takılarının fiyatları 20 milyondan 40 milyona kadar çıkıyor.

Antik takılar için Ottoman'a uğramanızı tavsiye ediyoruz. Yeni açılan Ottoman'da kolye, küpe, bilezik, tahta kutular, ev aksesuarları, nazarlık, anahtarlıklar, tahta heykeller var. Eski gümüşten yapılmış kolyeler 30, küpeler 5, nazarlıklar 25, tahta kutular 20- 25 milyon lira, heykeller 300 dolar civarında.

Türkmen ve Kürt takıları için bir başka adres de Gelgör Antik. Çeşitli yerlerden getirilen gümüş takılar, dükkanın ortasına yığılmış halde duruyor. Siz buradan zevkinize göre kolye ucu ve boncuk seçebiliyor, kendi takınızı oluşturabiliyorsunuz. Kolye 2.5-60, bilezik 5-70 milyon lira arasında. Ayrıca, eski taşlardan yapılmış bileklikler de var, fiyatları 40 milyon civarında.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle