Ege Haberleri

  Bu anneyi katletti, serbest bırakıldı

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  03.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Limontepe semtinde, dokuz yavru dünyaya getiren Rottweiler cinsi ‘Lina’ isimli köpekleri, yan komşuları tarafından av tüfeğiyle vurularak öldürüldü.

  Limontepe semtinde oturan inşaat ustası S.Ş, komşuları Ömer Sağlam ve Reyhan Sağlam çiftinin bahçesindeki, 20 gün önce 9 yavru dünyaya getiren, Rottweiler cinsi, ‘Lina’ isimli 1.5 yaşındaki köpeğe av tüfeğiyle ateş ederek sağ gözünden ve başından vurdu. O sırada bahçede annesi ve babası ile birlikte oynayan evin 3 yaşındaki oğlu Efe Miraç Sağlam da bu dehşete tanık oldu. Ağır yaralanan köpek götürüldüğü veteriner kliniğinde ameliyata alındı, ancak kurtarılamadı. Köpeği vuran Ş.S. gözaltına alınıp, adliyeye sevkedildi, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Sağlam ailesi, annesiz kalan 9 yavruyu yaşatmak için biberonla beslemeye başladı.

  Bu anneyi katletti, serbest bırakıldı

  “TÜFEĞİ BİZE DOĞRULTTU”
  Ev hanımı Reyhan Sağlam, hem kendinin hem de oğlunun olayın etkisinden kurtulamadığını belirterek, “Lina 18 gün önce 9 yavru köpek dünya getirdi. Onları bahçemizde emziriyordu. Bundan bir hafta önce komşumuz Ş.S., Lina'yı bağlamamızı istedi. Fakat biz onu bağladığımız zaman yavrularına uzanamayacağını, emziremeyeceğini söyledik, biraz zaman tanımasını rica ettik. Üstelik arada telli çit olduğu için Lina'nın onların bahçesine geçme imkanı da yok. Çitin üzerini köpekleri görmesinler, rahatsız olmasınlar diye bez ile örttük. Fakat iftar saati bahçede eşimle birlikte çocuğumu oynatırken birden bir silah sesi duyduk ve Lina'nın yere yığıldığını gördük. Daha sonra komşumuz tüfeği bize doğrultu, tehditler yağdırdı. Biz de içeri kaçıp polise haber verdik. Oğlum olay anında şoka girdi, Lina'nın vahşice vuruluşunu gördü. Lina son derece sakin bir köpekti, hatta çocukların sırtına binmesine bile izin verirdi. Bir komşu nasıl böyle bir şey yapar. Köpeğimin yavruları emzirdiğini biliyordu” dedi.

  Bu anneyi katletti, serbest bırakıldı

   

  Sağ gözünden ve başından ağır yaralanan Lina'yı kanlar içinde veterinere götürdüklerini anlatan Reyhan Sağlam, “Hemen ameliyata alındı, fakat kurtarılamadı. Geride kalan yavrularını biberonla beslemeye çalışıyoruz. Komşumuzun yaptığı insanlık dışı olayın cezasız kalmasını istemiyoruz. Hiç kimsenin diğer bir canlıyı yok etme hakkı olamaz. Geride kalan yavruları yaşatabilmek için süt anne arıyoruz. Bu konuda tüm hayvan severlerin desteğini bekliyoruz” diye konuştu.
  Haytap İzmir Temsilcisi Esin Önder de ateşli silahla köpeği öldüren Ş.S.'nin, hakkında dava açılıp cezalandırılmasını, akli dengesinin yerinde olup olmadığının tespitini, ayrıca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre de cezalandırılmasını istediklerini dile getirdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı