"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Bu akademi mideye hitap edecek

TÜRKİYE’de 100 bin üyesi olan, dev bir organizasyonun başına bir İzmirli geldi.<br><br>Aykut Yenice; Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun başkanı oldu.

Yenice ailesi; İzmir’in çok sevilen ‘İsmet Usta Çorbacısı’nın sahibidir.
Yani dededen, babadan gelen bir geleneğin üyesi Aykut Yenice...
Şimdi ise farklı hedefler için uğraşıyor.
* * *
Geçenlerde “Buenos Aires, hafızamda en fazla iz bırakan yerlerden biri oldu” diye söze başlayıp; Puerto Madero bölgesindeki bir İtalyan restoranında Sienalı İtalyan şef Franchini’yle geçen diyaloğu yazı konusu yapmıştım.
Ve şöyle yazmıştım:
“Meğerse Franchini özel bir görevle Arjantin’e gelmiş. İtalyan hükümeti İtalyan restoranlarını teşvik etmek ve dünyada yaymak için bazı dönemlerde destek olurmuş. Bu destek; ya kira, ya dekorasyon, ya malzeme, ya da İtalyan mutfağını bilen ve öğreten aşçılar olurmuş. Bu sayede İtalyan restoranlarında bir standart korunur ve o İtalyan restoranlarındaki lezzete alışanlar da bu ürünleri arar hale gelirmiş. Çok mantıklı geldi ve çok da stratejik...”
Bu yazı üzerine Aykut Yenice aradı; buluştuk, yapmak istediklerini anlattı.
Yenice’yi çok heyecanlı gördüm.
Buna gerçekten de sevindim.
Çünkü Türk mutfağının çok zengin ama buna rağmen dünyada tam tanınmadığını düşünüyorum.
Yurtdışına çıktığımda karşıma çıkan Türk lokantalarını da standart dışı, biraz da arabesk buluyorum.
Gerçeği söylemek gerekirse; dünyanın hiçbir yerinde örnek olabilecek, model olarak değerlendirilebilecek tek bir mekana rastlamadım.
Yenice de benzer şeyler söyledi.
Ve bakın neler dedi.
* * *
- Türk mutfağı yeni ihraç markası olmalı.
- Bugün dünyanın en önemli mutfak kültür ve çeşitliliğine sahip olan ülkelerden biri olduğumuz halde bu çok önemli özelliğimizi nedense bir dünya markası haline getiremedik.
- Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu olarak eleştirmek ve şikâyet etmek yerine harekete geçmenin zamanıdır.
- Türk mutfağı aslında dev bir ekonomik sektördür. Çok sayıda yan sanayiden destek alan ve milyonlarca insanımıza istihdam sağlayan yüksek katma değerli bir iş alanıdır. Bugün dünya medyasında Çin, Fransız ve İtalyan mutfaklarıyla ilgili haberleri sık sık okuyoruz. Ne var ki en az onlar kadar ekonomik, sosyal, kültürel ve tarihi bir birikime sahip olan bizim mutfağımızın artık yeni bir yol haritası ile küresel bir yola çıkmasının zamanı gelmiştir.
- Bunun kolay olmayan bir süreç olduğunu biliyoruz. Ancak 100 bin üyenin tek anayasal meslek kuruluşu olan Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu’nun artık farklı düşündüğünü de söylemek istiyoruz.
- Çünkü Türk mutfağının dünyaya açılması aynı zamanda ülke tanıtımına katkıda bulunmak demektir.
* * *
Yine bir yazımda...
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a Ege mutfağının farklı ele alınması gerektiğini belirtmiş bir öneride bulunmuştum.
“Gelin İzmir’i bir gurme merkezi yapalım. Üniversitelerle işbirliği yaparak bir akademi kuralım” diye...
Meğer...
Aykut Yenice’nin de böyle bir projesi varmış.
Heyecanlı bir şekilde yine anlatmaya başladı.
* * *
- Doğru beslenmenin adresi İzmir’dir, Ege’dir.
- Türk turizmi bazı şeylerin çok geç farkına vardı. Bizim yapmak istediğimiz hem iç turizmi canlandırmak, hem de Türkiye’ye gelen turistlere Türk mutfağını tanıtıp ülkelerine döndükten sonra aynı lezzetleri bulabilecekleri imkanları sağlamak.
- O yüzden bir akademi açmak istiyoruz. Bu akademinin adresi İzmir’den başka bir yer olamaz. Ege mutfağını dünyaya anlatmak istiyoruz. EXPO bir fırsat ve bunu bizim iyi değerlendirmemiz gerekir.
Ege’nin lezzetlerini dünyanın gündemine sokmak için yoğun bir tanıtım kampanyası yapacağız. Turizm bakanımız Ertuğrul Günay’la da konuşuyoruz. Bize destek verecek, biz de bakanlığımıza...
- Ege’de her şey var. Ot kültürü Girit’ten gelmiş; hamur kültürü Balkanlar’dan... Ege coğrafyasının da lezzetleri bu mutfağa karışmış; ortaya bir sağlık tarifi çıkmış. İşte yapmak istediğimiz bu... Ege yemeklerini anlatmak... Buranın iklimsel özellikleri başka hiçbir yerde yok.
 * * *
Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, ilk adımı da atmış. 1-4 Aralık’ta Türk Mutfağı Zirvesi yapacak. Bin kişiyi Antalya’da toplayacak ve bir “Gurme Çalıştayı” düzenleyecek.
Hadi hayırlısı...
X