« Hürriyet.com.tr

Bu adaya girmek kolay değil

Hashima Adası dünya üzerindeki en ilginç yerlerden biri ve yalnızca bazıları bu adaya giriş iznine sahip olabiliyor.

Hürriyet Planet
X

Bu ürkütücü, ıssız, terkedilmiş apartmanların bulunduğu ada, Japonya’nın Nagasaki sahilinden 17 kilometre açıkta bulunuyor. Ada, dört yıl önce turistlerin girişine açıldı ancak adaya giriş kısıtlı.

 

Binalar çok yıpranmış, bu yüzden turistler yalnızca adayı çevreleyen kenarlarda, belirlenmiş bir patika üzerinden yürüyebiliyorlar. Binaların içine girmek, “Cehennemin Merdivenleri” adını alan merdivenleri tırmanmak, kalıntıları adanın tepesinden seyredebilmek için Nagasaki şehir konseyinden özel izin almak gerekiyor.

 

Adanın görüntüsü James Bond hayranlarına tanıdık gelecek. Hashima Adası, 007 serisinin son filmi “Skyfall”un kötü karakteri Raoul Silva’nın karargahına ilham verdi.

 

Nagasaki Şehir Konseyi, 007’nin çekimi için yer bulmakla görevli ekibin Hashima Adası’na birkaç kez geldiğini ancak alanın fazla tehlikeli olduğuna karar verdiklerini söyledi. Film çekiminin yapıldığı Pinewood Stüdyoları’ndaki dekorlar Hashima Adası’ndaki gerçeğe çok benziyor.

 

Bir zamanlar hareketli olan adanın varoluş sebebi “maden kömürü” idi. Adadaki ilk maden rezervi 1887’de kazıldı. Üç yıl sonra, Japon mühendislik devi Mitsubishi bu Hashima Adası’nı satın aldı ve onu verimli bir maden merkezi haline getirdi. Ada çalışanlara ve ailelerine, dünyanın ilk dev beton binalarında ev sahipliği yaptı.

 

Japonya’nın kömür ihtiyacı arttıkça adada yükselen apartmanlar ve adaya eklenen parçalar da büyüdü. Mitsubishi 1974 yılında Hashima Adası’ndaki madenleri resmen kapattı, ada o günden beri boş.

 

1932 yılında Hashima’da doğmuş olan Hideo Kaji, “Mevsimleri ayırt edebilmek için rüzgarı dinlerdik veya okyanusla havanın rengine bakardık” dedi. Şimdi balkonlarda ve çatılarda bitkiler kök salmış olsa da geçmişte çocuklar yalnızca griyi görüp bildiler. Adada çiçeğe, çalıya, yeşilliğe dair hiçbir iz yoktu.

 

 

Kaynak: Hürriyet Planet

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
A’dan Z’ye Paris
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İçine giren canlıyı taşa dönüştüren korkunç göl
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İki yıl önce ortaya çıkmıştı! Yeni adayı bekleyen büyük tehlike...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bavul hazırlarken yaptığınız 5 hata!