Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu adam ne yapıyor

  Hürriyet Haber
  16 Ekim 2008 - 16:38Son Güncelleme : 16 Ekim 2008 - 17:34

  ABD'de başkanlık yarışındaki iki aday, Cumhuriyetçi McCain ile Demokrat Obama dün gece, üçüncü ve son kez karşı karşıya geldiler. Kıyasıya tartıştılar, mesajlarını verdiler, vaatlerde bulundular. Ama geceye damgasını vuran McCain'in garip hareketleri oldu. Tartışmayı izleyen milyonlarca Amerikalı "Bu adam ne yapıyor öyle" diye şaştı kaldı.

  McCain'in halleri

  ABD'de başkanlık seçimine üç hafta kala yapılan üçüncü ve son canlı başkanlık tartışmasında, Cumhuriyetçi Partinin başkan adayı John McCain, rakibi Demokrat Partinin başkan adayı Barack Obama'ya karşı belirgin saldırgan tutum izledi.

  Son anketlerde Obama'nın 14 puan gerisinde bulunan McCain'in, Obama'yı doğrudan hedef alarak, seçim öncesinde yerini sağlamlaştırmaya çalıştığı gözlendi. Kendine güvenli bir havada tartışmayı sürdüren McCain, sık sık rakibine, “Senatör Obama” diye seslenerek, hatalı gördüğü noktalara işaret etti.

  New York'taki Hofstra Üniversitesinde, Amerikan CBS televizyonundan gazeteci Bob Schieffer'in yönetiminde gerçekleştirilen ve 1.5 saat süren tartışmada, her iki aday da bir kaç kez “muslukçu Joe'ya” doğrudan seslendi.

  Ohio seçmeni muslukçu Joe Wurzelbacher, pazar günü seçim kampanyasını yürüten Obama'ya yaklaşarak, “senin yeni vergi planın, benim daha fazla vergi ödemem anlamına geliyor” demiş ve bu görüntü, Cumhuriyetçi Parti yanlısı Fox News televizyonunda yayımlanmıştı.

  Konuyu açan McCain, “Joe, benim vergi planım sayesinde sen daha fazla vergi ödemeyeceksin” dedi.

  McCain'in birkaç kez, farklı vesilelerle muslukçu Joe'ya doğrudan hitap etmesinin ardından Obama da aynı şekilde davranarak, “Joe eğer oradaysan, benim planım seni rahatlatacak” diye konuştu.

  McCain, Obama'ya da “sen kaç kere parti liderlerine karşı durabildin? Tek bir örnek verebilir misin?” diye sordu. Obama ise, temiz kömür teknolojisini örnek gösterdi ve çevreciler arasında, bu politika yüzünden popüler olmadığını savundu.

  Sık sık Obama'nın sözünü kesen McCain'in çıkışları ve eleştirileri karşısında ise Obama, ciddi bir karşılık vermek yerine genellikle gülümsemekle yetindi.

  Tartışmayı izleyen milyonlarca Amerikalı ise en çok McCain'in tuhaf hareket ve mimiklerine şaşırdı. Zaman zaman Obama'nın arkasından tuhaf hareketler yapan, zaman zaman dil çıkaran McCain, garip bir görüntü çizdi. Bazı Amerikalılar "Böyle başkan olur mu" bile dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı