Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bu adam Google'ı çok üzecek

  Hürriyet Haber
  27.12.2009 - 11:38 | Son Güncelleme: 27.12.2009 - 12:09

  1982 yılında ölen yazarın kızı Google'ın yakında çıkarmayı planladığı Nexus One adlı telefonun isim haklarını kendisine ait olduğunu iddia ediyor.

  Cep telefonunun evrimi/ Foto Haber

  Bilim-kurgu severlerin Phillip K.Dick ismini yakından tanırlar. Amerikalı roman ve kısa hikâyeyazarı, Karanlığı Taramak, Yüksek Şatodaki Adam ve Mars'ta Zaman Kayması gibi bir kısmı dilimize çevrilmiş pek çok kitabının yanı sıra Blade Runner, Total Recall ve Minority Report gibi büyük Hollywood yapımlarına, unutulmaz öyküler armağan etmiştir. Bundan yaklaşık 28 yıl önce; 2 Mart 1982'de hayat gözlerini yuman edebiyat devi, her an Google'la davalık olabilir! Nasıl mı?

  Isla Dick Hackett, (yazarın kızı ve ölene dek ürettiği tüm eserlerin telif haklarını elinde bulunduran Electric Shepherd Productions isimli yapım şirketinin başkanı) Google'ın Android işletim sistemi ile çalışacak olan telefonu Nexus One'ın isminin, babasının ülkemizde de Altıkırkbeş Yayın tarafından 2006 yılında 'Android'ler Elektrikli Koyun Düşler mi?' adıyla çevrilen ve 1982 yılında yönetmen Ridley Scott'un Blade Runner'ına ilham kaynağı olan eserinden çalıntı olduğunu iddia ediyor. Açıklamasında Nexus One'ın kitaptaki android replikantlara verilen isim olduğunu hatırlatan Hackett, Google'ın isim hakları konusunda kendilerine herhangi bir başvuruda bulunmamış olduklarını belirtiyor.

  Bu adam Googleı çok üzecek

   

  DİĞER HABERLER

    

    

    

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı